امروز: 1398/11/09 | Wednesday 29th of January 2020
قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در امور استان‌ها در گفت‌وگو با آی‌هینا مطرح کرد:

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات پزشکان خانواده شهری و روستایی/ ضرورت حضور سازمان بیمه سلامت در شورای راهبردی طب عمومی

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در امور استان‌ها در خصوص برگزاری جلسه شورای راهبردی طب عمومی در وزارت بهداشت گفت: پس از برگزاری جلسات متعدد در دبیرخانه این شورا بزودی اولین جلسه شورای راهبردی طب عمومی به ریاست وزیر محترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکی تشکیل خواهد شد و جا دارد که سازمان بیمه سلامت ایران هم به عنوان عضو در این شورا حضور داشته باشد.

دکتر عزت‌اله گل علیزاده در گفت‌وگو با آی‌هینا براهمیت جایگاه طب عمومی در نظام سلامت تاکید کرد و گفت: طب عمومی اهمیت ویژه‌ای در نظام سلامت کشورها دارد ولی در کشور ما هنوز به جایگاه واقعی خود دست نیافته است .بدیهی است در صورتی که نظام ارجاع و پزشک خانواده به عنوان یکی از راهبردهای مهم نظام سلامت اجرا شود، کمک خواهد کرد تا طب عمومی در نظام سلامت کشور نهادینه شود.

وی با تاکید بر اینکه پزشکان عمومی به عنوان دروازه‌بانان نظام سلامت می‌توانند به ارتقاء نظام سلامت کمک قابل توجهی داشته باشند، افزود: در صورت تحقق کامل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع از نگاه مدیریت منابع و مصارف هم به نفع نظام سلامت کشور خواهد بود اگرچه در سال های اول بدلیل سرمایه گذاری در این بخش ممکن است تا حدودی هزینه ها افزایش داشته باشد اما دربلند مدت قطعا به نفع نظام سلامت خواهد بود.

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در امور استان‌ها همچنین بیان کرد: تا قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید سیستم شبکه‌های روستایی با کاهش شدید پزشکان خانواده روستایی در سطح مراکز بهداشتی و درمانی روبرو بود بطوری که حدود 1200 نفر از سیستم پزشک خانواده جدا شدند ولی با آغازبکار دولت تدبیر و امید این موضوع مورد توجه قرار گرفت و با ترمیم وضعیت حقوق و دستمزد همکاران مشکل کمبود پزشکان خانواده روستایی تا حدود زیادی در شبکه‌های بهداشتی و درمانی مرتفع شد.

وی ضمن تشکر از دکتر هاشمی، تشکیل شورای راهبردی طب عمومی با مسئولیت شخص وزیر بهداشت و با حضور معاونین، مشاور وزیر در امور پزشکان عمومی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، نمایندگانی از انجمن پزشکان عمومی ایران و نمایندگانی از کمیسیون بهداشت مجلس را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و گفت: از آنجایی که سازمان بیمه سلامت در زیرمجموعه وزارت بهداشت قرار گرفته لذا ضرورت دارد که این سازمان هم در شورا حضورداشته باشد .چرا که یکی از مشکلات همکاران پزشک عمومی محدودیت هایی است که از سوی بیمه ها و شورایعالی بیمه اعمال شده و اگر قرار است پزشک خانواده و نظام ارجاع در کشور ساری و جاری شود و ضمنا جلوی ارجاعات بی مورد هم گرفته شود ضرورت دارد که برخی از این محدودیت ها بازنگری شود.

دکتر گل علیزاده در مورد آخرین پرداختی بیمه سلامت به پزشکان خانواده بیان کرد: در برنامه روستایی  80 درصد مطالبات پزشکان خانواده تا مهرماه سال جاری پرداخت شده و مطالبات آبان ماه نیز تا هفته آینده پرداخت خواهد شد. همچنین 80 درصد مطالبات پزشکان خانواده شهری نیز تا شهریور ماه پرداخت شده و مطالبات مهر ماه تا هفته آینده پرداخت خواهد شد.

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در امور استان‌ها گفت: تسویه 6 ماهه 20 درصد باقی مانده از مطالبات پزشکان خانواده به محض ارسال اطلاعات مالی از سوی استان‌ها پرداخت صورت خواهد پذیرفت.

برچسب ها: اسلاید, منتخب