امروز: 1398/06/04 | Monday 26th of August 2019
معاون درمان وزارت بهداشت:

حذف دفترچه و پیاده‌سازی برخط محصولات دانشی با ایجاد نسخه الکترونیک محقق می‌شود/ نسخه الکترونیک مکمل اجرای نظام ارجاع در کشور

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یکی از ابزارهای مهم که به عنوان مکمل نظام ارجاع عمل خواهد کرد و موجب نظارت دقیق و افزایش ظرفیت حکمرانی وزارت بهداشت خواهد شد، ایجاد نسخه الکترونیک در سطح کشور با هدف حذف دفترچه و پیاده‌سازی برخط محصولات دانشی است.

به گزارش خبرنگار آی‌هینا، قاسم جان بابایی در مراسم رونمایی از سامانه نسخه نویسی الکترونیک که با حضور وزیر بهداشت، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران کل استانی بیمه سلامت برگزار شد،با اشاره به اینکه  لازم است تمام مراکز درمانی، تشخیصی، پاراکلینیک و مطب‌های خصوصی نیز از سرویس نسخه الکترونیک استفاده کنند، افزود: در این سامانه عملا تمام دستورالعمل‌ها و گایدلاین‌های ابلاغی نیز می‌تواند بارگذاری شود و در زمان نسخه‌نویسی به پزشک و بیمار هشدار داده می‌شود که اجازه تجویز قلم مشخصی را نداشته و یا تحت پوشش خدمات درمانی قرار نخواهد گرفت. این سرویس در بابلسر و کرمان پایلوت شده است و آماده استقرار در سایر دانشگاه‌هایی است که نظام ارجاع در حال استقرار است.

معاون درمان وزارت بهداشت به تبادل الکترونیک اسناد و رسید گی بیمه‌ای اشاره کرد و گفت: به منظور افزایش دقت در رسیدگی الکترونیکی پرونده‌ها و تعیین کسورات به تفکیک هر پرونده کل پرونده الکترونیکی به سازمان بیمه‌گر ارسال می‌شود و براساس دستورالعمل رسیدگی الکترونیکی اسناد، سازمان بیمه‌گر پس از رسیدگی کسورات را به تفکیک هر پرونده برای بیمارستان باز می‌گرداند.

وی ادامه داد: این طرح در دانشگاه اصفهان به همت اداره کل بیمه سلامت این استان اجرایی شده است و با همکاری بیمه سلامت در مرحله استقرار در 5 دانشگاه دیگر هستیم که بدیهی است سازمان‌های بیمه‌گر می‌توانند از سامانه استحقاق خدمت نیز استفاده کرده و استعلام کنند.

جان بابایی در بخش دیگری از سخنان خود به سامانه استحقاق سنجی اشاره کرد و گفت: بخش مهمی از چرخه ارجاع تایید استحقاق بیمار برای ارجاع و از مسیر ارجاع است. این سرویس بیمه‌شدگی افراد را از شرکت‌های بیمه استعلام کرده و میزان خدمات بیمه‌ای قابل ارائه به فرد را مشخص می‌کند. همچنین تایید اولیه استحقاق دریافت خدمات سلامت توسط بیمار به وسیله یک کد توسط سازمان بیمه‌گر انجام خواهد شد.

با تاکید بر اینکه سامانه استحقاق سنجی هر سال باید بازنگری و به روز شود، بیان کرد: بیمه افراد در شرایط سنی مختلف متفاوت می‌شود و حتی ممکن است دارای چند دفترچه باشد که از طریق استحقاق سنجی می‌توان آنان را شناسایی کرد. در واقع استحقاق‌ سنجی مهمترین و علمی‌ترین برنامه مورد توجه بیمه و وزارت بهداشت است./33

برچسب ها: منتخب