امروز: 1399/03/12 | Monday 1st of June 2020
استاد مهندسی سیستم‌های سلامت دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با آی‌هینا مطرح کرد:

لزوم استفاده از داده‌های صحیح و فناوری اطلاعات در سیاستگذاری‌های حوزه سلامت و بیمه

استاد مهندسی سیستم‌های سلامت دانشگاه تربیت مدرس عدم اطلاعات دقیق و صحیح را یکی از مشکلات نظام سلامت و بیمه عنوان کرد و گفت: در صورتی که اطلاعات به ویژه از سوی پزشکان به عنوان نماینده سیستم سلامت و اجرای نسخه الکترونیک، صحیح و به درستی ذخیره و نگهداری شود، این قابلیت وجود خواهد داشت که نسبت به تحلیل و بررسی وضع موجود و رفع مشکلات گام برداریم. 

دکتر محمد مهدی سپهری در گفت‌وگو با آی‌هینا با اشاره به اینکه حوزه فناروی اطلاعات به خصوص در حوزه سلامت و بیمه باید به شدت گسترده شود، افزود:  موضوعی که بیمه سلامت باید آن را در برنامه‌های خود مورد توجه قرار دهد این است که بیمه شده چند بار به پزشک مراجعه کرده و هر بار چند دارو برای چه بیماری مصرف کرده است و آیا داروها قابلیت تکرارشوندگی دارند یا خیر؟ در واقع دریافت این اطلاعات و پاسخ به آن تاثیر بسزایی در اقدامات و برنامه‌ریزی‌ ‌ها در جهت جبران کمبود منابع این سازمان خواهد داشت که خوشبتانه اقداماتی در این زمینه در حال انجام است. 

وی بر آموزش بیمه‌شدگان و پزشکان به منظور ارائه اطلاعات دقیق و صحیح تاکید کرد و گفت: منابع نظام سلامت متعلق به همه است بنابراین اگر به طور صحیح از آن استفاده شود، همه از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. 

استاد مهندسی سیستم‌های سلامت دانشگاه تربیت مدرس همچنین بیان کرد: یکی از ابزارهای خوبی که در این بخش می‌توان استفاده کرد، داده کاوی است. داده کاوی علم کاوش در داده‌ها است که در آن به دنبال شناسایی و کشف قواعد پنهان هستیم. با استفاده از داده‌ها می‌توان با توجه به مناطق مختلف جغرافیایی الگوبرداری‌های مشخصی انجام داد و از آن در سیاست‌گذاری‌ها استفاده کرد.

وی ادامه داد: براساس اطلاعات به دست آمده از سازمان بیمه سلامت 20 میلیون اقلام دارویی که توسط 100 هزار پزشک برای 2 میلیون و 700 هزار نفر از بیمه‌شدگان تجویز شده بود، به منظور انجام تحقیقات مورد رصد و واکاروی قرار گرفت. در این تحقیقات مشخص شد که 5 درصد از اقلام دارویی تجویز شده 70 درصد هزینه‌ را به سازمان بیمه سلامت تحمیل می‌کند که بیشتر این داروها مربوط به بیماران خاص بوده است.  

دکتر سپهری تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی این تحقیق این بود که نشان دهیم که از داده‌های صحیح و بررسی آن می‌توان در سیاستگذاری‌ها استفاده کرد چرا که برای مسائل مهم حوزه سلامت نمی‌توان براساس سلایق شخصی تصمیم‌ منطقی و صحیحی گرفت./33

برچسب ها: منتخب