امروز: 1398/08/22 | Wednesday 13th of November 2019
عضو کمیته بیمه سلامت مطرح کرد:

آموزش و فرهنگ سازی شرط مصرف صحیح دارو در کشور

دکتر مسعود مشایخی عضو کمیته بیمه سلامت با انتقاد از مصرف خودسرانه دارو در کشور گفت: خود درمانی نه تنها نتیجه مثبتی در درمان بیماری ها ندارد، بلکه عوارض غیرقابل جبرانی برای فرد به همراه دارد که با آموزش و فرهنگ‌‌سازی می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد.

دکتر مشایخی درگفت و گو با خبرنگار آی‌هینا، افزود:خود درمانی از شایع‌ترین رفتارهای مردم در مواجهه با بیماری است.

مشایخی با اشاره به اینکه مراجعه به پزشک تنها اقدام منطقی برای درمان بیماری است گفت: خود درمانی و مصرف خود سرانه دارو منجر به عوارضی می شود که زیان های جبران ناپذیری به بیمار و خانواده وی تحمیل می نماید.
وی درادامه به مواردی از عوارض خود درمانی اشاره نمود: مرگ بیمار به دلیل عوارض دارویی یا تشدید بیماری اولیه،
بروز بیماری جدید به دلیل عوارض جانبی داروی مصرف شده یا تاخیر در درمان بیماری اولیه، مقاومت میکروب‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها، تحمیل هزینه به بیمار به دلیل بروز بیماری جدید و تشدید بیماری اولیه.

وی تاکید کرد: مهم ترین و اساسی‌ترین اقدام درمانی ازسوی بیمار؛ مصرف صحیح دارو است، این به معنی مصرف به موقع، به اندازه و تکمیل دوره تعیین شده ازسوی پزشک است.به طورحتم مصرف نادرست دارو، پیامدهای ناگواری به همراه دارد.

عضو کمیته بیمه سلامت با بیان اینکه با وجود تلاش‌ها برای رفع معضل خوددرمانی، این مسئله زنگ خطر و تهدیدی در همه جوامع بشری به ویژه کشورهای توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته است، اظهار داشت: خوددرمانی به دلایل بسیاری در جوامع رواج دارد که مهم ترین انها کمبود آموزش‌های لازم درخصوص عوارض استفاده خودسرانه از دارو و فقر فرهنگی است./33

برچسب ها: منتخب