امروز: 1399/03/12 | Monday 1st of June 2020
عضو کمیته بیمه سلامت تاکید کرد:

خوددرمانی چالش مدیریت هزینه درسازمان های بیمه گر/ مصرف خودسرانه دارو تهدید جدی درمان

عضو کمیته بیمه سلامت گفت: توسعه فرهنگ پرهیز از خوددرمانی یکی از مولفه های مهم مدیریت هزینه درسازمان بیمه سلامت است.

امیر پیروزیان درگفت وگو با خبرنگار آی هینا، با انتقاد از مصرف خودسرانه دارو درکشور گفت: این مسئله نه تنها نتیجه مثبتی دردرمان بیماری ندارد، بعضا" عوارض غیرقابل جبرانی را برای فرد درپی دارد.

وی افزود: خوددرمانی به‌عنوان یکی از شایع‌ترین گزینه‌های انتخابی، به ‌صورت استفاده ازاقلام دارویی توسط بیمار برای درمان اختلالات و علایم بیماری، عمدتا" درموارد مزمن و همچنین تجویز محصولات دارویی برای اعضای خانواده به‌ ویژه نوزادان، کودکان و افراد مسن مورد توجه افراد درجامعه است.

پیروزیان با اشاره به اینکه مراجعه به پزشک بهبودی بیماری را تسریع می نماید. افزود: این درحالی است که خودرمانی مردم سبب می شود که طیف گسترده ای از بیماری ها مردم را دچار گرفتاری کرده و این مسئله و عوارض ناشی از آن هزینه های بسیاری را به سازمان های بیمه گر تحمیل می کند.

وی تاکید کرد: یکی از مهم ترین و اساسی ترین اقدامات برای درمان بیماری ها مصرف صحیح دارو است ، اما به طورحتم مصرف نادرست و زیاده از حد دارو پیامدهای ناگواری به همراه دارد که این پیامدها از نارضایتی بیمار، طولانی شدن زمان بیماری و شدت آن گرفته  و به عوارض جانبی وگاها" بستری شدن در بیمارستان و در نهایت افزایش هزینه های درمانی برای بیمار وسازمان های بیمه گر ختم می شود، حتی گاه دیده شده که این مسئله منجربه اسیب جدی به سلامت فرد شده است؛ لذا نحوه صحیح مصرف داروها امری ضروری است.

عضو کمیته بیمه سلامت با تاکید براینکه سازمان های بیمه گر ازجمله سازمان بیمه سلامت باید مدیریت هزینه ها را با جدیت پیگیری کنند تصریح کرد: در صورتی که مسئله خوددرمانی مردم و استفاده خودسرانه از داروها کنترل نشود، مدیریت هزینه در این بخش از اثر بخشی و کارایی لازم برخوردار نخواهد بود؛ متاسفانه بیمه ها درحال حاضر درتامین اعتبارات و منابع مورد نیاز با مشکلاتی رو به رو هستند که خوددرمانی مردم، مشکلات را به مراتب بیشتر می کند.

پیروزیان با بیان اینکه با وجود تلاش‌ها برای ترویج فرهنگ استفاده صحیح از دارو و اجتناب از خود درمانی ، این مسئله زنگ خطر و تهدیدی درتمامی جوامع بشری به ویژه کشورهای توسعه نیافته است اظهار داشت: خوددرمانی به دلایل بسیاری درجوامع دیده می شود که مهم ترین علت نبود آموزش های لازم درخصوص عوارض استفاده خودسرانه از داروها و فقر فرهنگی درضرورت مراجعه به پزشک برای کسب نتیجه مناسب دردرمان است.

برچسب ها: منتخب