امروز: 1399/03/12 | Monday 1st of June 2020
عضو فراکسیون سلامت مجلس در گفت‌وگو با آی هینا:

تجویز غیرمنطقی دارو و خدمات تصویربرداری باعث هدر رفت منابع می‌شود

عضو فراکسیون سلامت مجلس شورای اسلامی گفت: در برخی موارد، تجویز داروها یا تصویربرداری‌ها بیش از اندازه و خارج از ضوابط انجام می‌شود که این موضوع هم باعث تحمیل هزینه به بیماران و هم بیمه‌ها شده و علاوه بر ایجاد هزینه، منجر به از بین رفتن سرمایه‌های ملی هم می‌شود.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار آی هینا درباره اهمیت تجویز منطقی دارو و خدمات تصویربرداری افزود: گاهی مشاهده شده که بیمار یک بار ام آر آی انجام داده و بعد به پزشک دیگری مراجعه می‌کند و دوباره برای او ام آر آی تجویز می‌شود. این موضوع علاوه بر آسیب به بیمار، باعث ایجاد هزینه هم می‌شود. در نتیجه فرهنگ سازی برای پزشکان در زمینه تجویز منطقی دارو و خدمات تصویربرداری اهمیت دارد.

این نماینده مجلس بیان کرد: خدمات الکترونیکی از تجویزهای مشابه و غیرمنطقی جلوگیری می‌کند. یعنی اگر آزمایش پرهزینه یا تصویربرداری برای بیمار انجام شده باشد، دیگر نیازی به انجام مجدد آن نخواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین خدمات الکترونیکی در نظام سلامت می‌تواند دسترسی پزشک به پرونده و اقدامات انجام شده برای بیمار را تسهیل کند و هم به سود بیمار و هم پزشک خواهد بود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کل سابقه بیماران در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود و از طرفی بیمه‌های درمانی هم می‌توانند به این وسیله نظارت عمومی بر مراکز درمانی و تشخیصی داشته باشند. / ۱۱

برچسب ها: اسلاید, منتخب