امروز: 1399/03/12 | Monday 1st of June 2020
کارشناس سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با آی‌هینا:

کاهش بیماری‌های غیرواگیر با تغییر سبک زندگی امکان‌پذیر است

کارشناس سازمان بیمه سلامت ایران رفتارها ی اشتباه در سبک زندگی، نوع غذا و عدم تحرک فیزیکی را یکی از مشکلات اصلی مردم عنوان کرد و افزود: ۸۰ درصد مرگ ایرانیان به دلیل بیماری های غیرواگیر است که جلوگیری از آن تنها با توجه مردم به تغیر سبک زندگی امکان‌پذیر است.

دکتر کیوان تاج‌بخش در گفت‌وگو با آی‌هینا بر توجه به پیشگیری و بهداشت تاکید کرد و گفت: روز به روز تعداد افراد چاق و به تناسب آن بیماری های غیرواگیری همچون چربی خون، فشار خون، سکته‌های قلبی و مغزی در کشور افزایش می یابد که نه تنها موجب رنج انسانی است، بلکه هزینه‌های سرسام آوری را به نظام سلامت و جامعه تحمیل می‌کند.

 کارشناس سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه باید سبک زندگی مردم را تغییر داد، بیان کرد: با توجه به گسترش و شیوع بیماری های غیر واگیر، همه شهروندان باید به تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی بیش از پیش در راستای پیشگیری از این بیماری‌ها توجه کنند.

 وی گفت: تحقیقات جهانی نشان می‌دهد که ۲۵ درصد از عوامل موثر بر سلامت توسط سیستم بهداشت و درمان قابل حصول است و ۷۵ درصد عوامل فرافردی است.

 تاج‌بخش همچنین بیان کرد: سرعت رشد جمعیت سالمندی در ایران به اندازه ای بالا و رو به رشد است که باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری های مردم را آغاز و برنامه ریزی کرد؛ چراکه پیش بینی می شود رشد جمعیت سالمندی کشور در ۳۰ سال آینده به ۲۲ تا ۲۵ درصد برسد و این امر نیاز به مراقبت را در جامعه افزایش می دهد./33

برچسب ها: منتخب