امروز: 1398/11/09 | Wednesday 29th of January 2020
رئیس اداره ارتباطات سازمان بیمه سلامت ایران:

سواد سلامت کلید پیشگیری از بیماری‌ها است

رئیس اداره ارتباطات سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد عوامل بروز و شیوع بیماریها در جامعه بستگی به سطح آگاهی و شیوه زندگی مردم دارد، گفت: برخورداری از سواد بهداشتی ضرورتی است که می تواند در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها که منجر به افت کیفیت زندگی می‌شود موثر واقع شود.

پیام گودرزی در گفت‌وگو با آی‌هینا بیان کرد: آموزش سلامت با هدف بالا بردن سطح سواد بهداشتی مردم به آنها کمک می‌کند تا در مورد سلامت خود و خانواده و جامعه‌ای که در آن زندگی می کنند قادر باشند تصمیم بگیرند تا رفتارهای بهداشتی را اتخاذ کنند که نتیجه این کار ارتقای سلامت جامعه باشد.

 رئیس اداره ارتباطات سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه سواد سلامت كم، يك مانع اساسي در آموزش بيماران به خصوص بيماران مبتلا به بيماري‌هاي مزمن است، گفت: از سوي ديگر، سواد سلامت با ميزان بالا، علاوه بر جلوگیری از افزایش بار بيماري‌ها در جامعه، مي‌تواند هزينه‌هاي درمان را نیز کاهش دهد. در صورتی که تلاشی برای افزایش  سواد سلامت جامعه صورت نگیرد حتی با توسعه مراکز درمانی مشکلی حل نخواهد شد.

 وی با تاکید بر اینکه افزایش سواد سلامت باعث واقعی شدن انتظارات مردم می‌شود، افزود: سازمان بهداشت جهانی، از موضوع سواد سلامت، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت در کشورها یاد کرده است و از کشورها خواسته است که به این مهم توجه کافی داشته باشند. به همین دلیل، کشورهایی که دارای نظام سلامت کارآمد هستند، برای افزایش سطح سواد سلامت مردم، سیاستگذاری می‌کنند و برنامه دارند.

 گودرزی گفت: با توجه به اهمیت موضوع سواد سلامت، متولیان سلامت در تمام کشورها باید برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای این مهم طراحی کنند و با یاری رسانه‌ها در جهت افزایش سطح سواد سلامت مردم بکوشند. در واقع فرهنگ سازی و آموزش برای بالا بردن سطح سواد سلامت جامعه و بهبود الگوی بهره گیری از خدمات سلامت، همکاری و هماهنگی نزدیک نظام سلامت، آموزش و رسانه ها را می‌طلبد.

برچسب ها: منتخب