امروز: 1399/03/15 | Thursday 4th of June 2020
معاون پرستاری وزارت بهداشت:

پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل به زودی اجرایی می‌شود

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: تصویب پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل به صورت آزمایشی سال گذشته در شورای عالی بیمه برای ۵ بیماری انجام شد و به دنبال این هستیم که اجرای این برنامه به زودی ابلاغ شود. بیماری‌های نارسایی مزمن قلبی، بیمارانی که در آی سی یو هستند و به مراقبت نیاز دارند تحت پوشش بیمه برای دریافت خدمات مراقبت در منزل قرار دارند.

به گزارش خبرنگار آی هینا، مریم حضرتی درباره پوشش بیمه‌ای مراقبت در منزل افزود: در ماده ۷۴ بند ۳ برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف به جامعه نگر شدن نظام سلامت شده است. همچنین پرستاری به ارائه خدمت در جامعه و مراقبت در منزل مکلف شده است. بر این اساس باید به سمت پیشرفت و توسعه پرستاری در جامعه و توسعه مراکز مراقبت در منزل حرکت کنیم.

وی ادامه داد: دلیل این‌که پرستاری در جامعه مطرح می‌شود به علت رشد جمعیت سالمندی در کشور است. در سال ۲۰۵۰ برای اولین بار جمعیت سالمندان در ایران بیش از جمعیت کودکان زیر ۵ سال خواهد بود و این به معنی جهانی شدن سالمندی است. هزینه‌های درمان و بیماری‌های غیرواگیر نیز افزایش یافته و همه این عوامل باعث شده جوامع مختلف به سمت ارائه مراقبت‌های درمانی در جامعه حرکت کنند.

حضرتی بیان کرد: در معاونت پرستاری وزارت بهداشت، ابلاغ تعرفه‌های مراکز مشاوره و مراقبت در منزل در سال ۱۳۹۶ انجام شد. در سال ۱۳۹۷ نیز ۱۰ درصد افزایش تعرفه در این زمینه اتفاق افتاد. ابلاغ تدوین فرم‌های نظارت بر مراکز مراقبت در منزل و تشکیل اتحادیه مراکز مشاوره و مراقبت در منزل نیز انجام شده که این اتحادیه می‌تواند در نظارت بر مراکز مراقبت در منزل اقدام مهمی انجام دهد.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: ۸۱۶ مرکز مراقبت در منزل راه اندازی شدند و ۵۹۱ مرکز مجوز را دریافت کردند و به دنبال اخذ پروانه هستند تا به مردم خدمات مراقبت در منزل را ارائه کنند. / ۱۱

برچسب ها: منتخب