امروز: 1398/11/09 | Wednesday 29th of January 2020
مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت مطرح کرد:

تامین اعتبار اولین نياز اجرای برنامه پزشک خانواده است

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت گفت: اولین نياز اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور تامین اعتبار حداقل 6 هزار میلیارد تومان در سال برای 50  میلیون ایرانی در جمعیت شهری با حداقل برآورد سرانه 120 هزار تومان در سال برای هر نفر است.

محمدرضا میرزایی در گفت‌وگو با آی‌هینا بزرگترین اولویت وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر پایه برای خروج از مشکلات نظام سلامت کشور را اجرای بسته کامل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است دانست و بیان کرد: برنامه پزشک خانواده روستایی، عشایری و شهرهای زیر هزار نفر از حدود  14سال پیش برای حدود 28 میلیون نفر اجرایی شد به نحوی که بیش از 6 هزار و 700 پزشک و بیش از 5 هزارو 400 ماما همراه با سایر اعضای تیم سلامت بسته خدمات سطح یک را به مردم ارائه می‌کنند .

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: همچنین از حدود 6 سال پیش در دو استان فارس و مازندران برای 4 میلیون نفر از جمعیت شهری بسته پزشک خانواده شهری اجرا شد. در مجموع اکنون بیش از 32 میلیون نفر در کشور تحت پوشش برنامه پزشک خانواده هستند و این برنامه برای حدود 50 میلیون نفر از جمعیت شهری بالای 20 هزار نفر در کشور اجرا نشده است. 
وی با تاکید بر اینکه برای کاهش و مدیریت هزینه‌ها در بخش بستری و سرپایی در سطح 2 و 3 ، وزارت بهداشت باید 3 اقدام جدی را با همراهی بیمه‌ها در دستور قرار دهد، گفت: قدم اول سرمایه گذاری و توجه به نقش و جایگاه خدمات سطح یک در نظام سلامت است. یعنی پرداختن به خدمات بهداشتی، پیشگیری، انجام و ارائه خدمات مراقبتی که در نهایت از بسیاری از هزینه های ناشی از بیماری های واگیر و غیر واگیر جلوگیری شود.
میرزایی ادامه داد: دومین موضوع اجرای گام به گام و حداقل 3 تا 5 ساله برنامه پزشک خانواده شهری است. در صورتی که در شش ماهه دوم امسال بتوانیم با برنامه ریزی مدل اصلاح شده استان‌های فارس و مازندران و دستورالعمل 02 را تدوین کرده و از سال 99 با تامین اعتبار پزشک خانواده را اجرایی کنیم، گام بزرگی در حوزه سلامت برداشته خواهد شد.

وی گفت: سومین اقدام مهمی که وزارت بهداشت و بیمه‌ها باید به آن توجه داشته باشند، افزایش سطح سواد سلامت مردم در روستاها و شهرها است که به اقدامات آموزشی بسیاری نیاز دارد. وزارت بهداشت باید از ظرفیت رسانه‌ها، فضای مجازی و به خصوص صدا و سیما به درستی استفاده کند تا در بلند مدت اثرگذار باشد. در همین راستا سازمان بیمه سلامت با همراهی وزارت بهداشت قرارداد سریال پزشک خانواده را با صدا و سیما منعقد کرده است که تولید آن در آینده‌ای نزدیک شروع خواهد شد.

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت افزود: همچنین قرارداد چاپ حدود بیش از 300 هزار نسخه برای 11 بسته آموزشی تهیه شده است که در اختیار 4 هزار مرکز روستایی قرار خواهد گرفت./ 33

برچسب ها: منتخب