امروز: 1399/03/15 | Thursday 4th of June 2020
مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت در گفت‌وگو با آی‌هینا مطرح کرد:

هزینه 40 میلیارد تومانی بیمه سلامت برای آزمایش‌های تیروئید

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه این سازمان در سال 97 حدود 40 میلیارد تومان بابت آزمایشات تیروئید پرداخت کرده است، گفت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که انجام بسیاری از این آزمایشات برای بیماران غیر ضروری است.

دکتر حنان حاجی محمودی در گفت‌وگو با آی‌هینا بیان کرد: بیشترین هزینه آزمایش‌های سازمان مربوط به آزمایشات تیروئیدی از جمله TSH، T4 و T3 است. این در حالی است که جواب اکثر آزمایش‌ها طبیعی بوده است و بسیاری از آنها در فواصل کم و به صورت متعدد برای بیمار تکرار شده‌اند.

 وی افزود: براساس راهنمای بالینی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، تکرار آزمایش TSH در کمتر از 12 هفته بجز در موارد عدم ثبات عملکرد تیروئید با نظر فوق تخصص غدد ضرورتی ندارد.   

 مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: در صورتی که پزشکان براساس معاینات اولیه و راهنماهای بالینی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی عمل کنند علاوه بر کاهش هزینه باعث می‌شود که سازمان بیمه سلامت بتواند حمایت خود را برای تشخیص سایر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های ژنتیک بیشتر کند.

برچسب ها: منتخب