امروز: 1399/04/19 | Thursday 9th of July 2020
رییس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت خبرداد:

هزینه ۲۷۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت درسال 97 برای داروی دیابت

رییس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ، از پرداخت هزینه ۲۷۰ میلیارد تومانی این سازمان درسال 97 برای داروی دیابت خبرداد.

نوشین جزایری در گفت وگو با خبرنگار آی هینا گفت: داروهای بیماران دیابتی جزو پرهزینه ترین داروها برای سازمان بیمه سلامت محسوب می شود، درسال 97 بیش از 200 هزار بیمه شده انسولین قلمی دریافت کرده اند که بابت آن 235 میلیارد  تومان از سوی سازمان هزینه شده است.

 وی افزود: بیماری دیابت جزو گروه بیماری های غدد و متابولیسم محسوب می شود و ازشیوع بالایی برخوردار است.

 جزایری تصریح کرد: 8 داروی خوراکی ضد دیابت تحت پوشش بیمه سلامت قراردارد که درسال 97 بیش از 37 میلیارد تومان بابت آن هزینه شده است.

 رییس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: علاوه بر داروهای خوراکی، داروهای تزریقی بیماران دیابتی شامل قلم و ویال های انسولین و داروی لیراگلوتاید نیز تحت پوشش قراردارد. این داروها جزو پرهزینه ترین داروهای سازمان درطی سنوات اخیر محسوب شده و اکثر قلم های تزریقی با فرانشیز 10 درصد به بیمه شدگان ارایه می شود.

 وی اظهارداشت: ارایه قلم های انسولین و لیراگلوتاید براساس شروط و ضوابط بیمه ای از طریق تشکیل پرونده درسامانه تایید دارو امکان پذیراست و هزینه این داروها از طریق این سامانه کنترل می شود. بیماران دیابتی پس از تشکیل پرونده اولیه درمراجعات بعدی به داروخانه های طرف قرارداد، بدون نیاز به مراجعه به واحدهای تایید نسخ امکان دریافت دارو را خواهند داشت.

 جزایری گفت: براساس قوانین بالادستی افزایش تعهدات من جمله تعهدات دارویی مشروط به تامین بارمالی است و داروهای دیابت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. 

 رییس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت افزود: علاوه برداروها و خدمات اختصاصی مبتلایان به دیابت، سالانه بخش قابل توجهی از هزینه های سازمان صرف خدمات درمان عوارض ثانویه ناشی از بیماری دیابت از جمله همودیالیز و درمان های جراحی و بستری می شود./22

 

برچسب ها: منتخب