امروز: 1399/05/14 | Tuesday 4th of August 2020
سرپرست مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت به مناسبت هفته پژوهش مطرح کرد:

نقش اثرگذار پژوهش و توسعه در تولید ثروت علمی

سرپرست مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت گفت: در جوامع در حال توسعه تاثیر پژوهش و توسعه در افزایش قدرت و ثروت برای همگان مشخص است.

علی شجاعی در گفت و گو با خبرنگار آی هینا به مناسبت هفته پژوهش گفت: نگاهی گذرا به جوامع توسعه یافته در روزگار ما و با عنایت به جایگاه تحقیق و پژوهش در این جوامع، آشکارا حکایت از آن دارد که تحقیق و توسعه دست  در دست یکدیگر به پیش رفته اند و قدرت ، ثروت و رفاه  را برای این جوامع به بار آورده اند.

   سرپرست مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت افزود: کشورهای در حال توسعه به درستی دریافته اند که توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، حفظ استقلال فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی و تأمین توان پایداری در جهان، بدون پژوهش و تولید علم رخ نخواهد داد و از این رو می کوشند با سرمایه گذاری های علمی ، مالی ، تجهیزاتی و فرهنگی در حوزه پژوهش، اهدافشان در توسعه را محقق کرده و ازغافله شتابان توسعه، عقب نمانند.

   وی تصریح کرد: در این راستا، در کشور  25 آذر به نام روز پژوهش نامگذاری شده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از سال 1379 چهارمین هفته آذرماه هر سال را به نام هفته پژوهش نامیده که از سال 1384 این نام به هفته پژوهش و فناوری تغییر یافته است. 

 شجاعی اظهار داشت: برهمین اساس امسال نیز به همت ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، این هفته از ۲۳ تا ۲۹ آذرماه با شعار "پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید "معرفی شد تا انگیزه و محملی برای حفظ و ارتقاء سطح پژوهش و فناوري ملی در قالب فعالیت هایی چون فرهنگ سازی و نهادینه کردن پژوهش در سطح جامعه به ویژه در میان دانشجویان، دانش آموزان، اندیشمندان و فناوران، ارج نهادن به مقام پژوهشگران، شناسایی و معرفی پژوهشگران برگزیده و تجليل از ایشان قرار گیرد.

 سرپرست مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت گفت: معرفی و تقدير از پژوهش ها، آثار علمی و مقالات برگزیده، فراهم نمودن فضای همکاری بین پژوهشگران، انتشار كارنامه پژوهشي سالانه دستگاه ها و پژوهشکده های کشور، شناسایی توانمندی های پژوهش و فناوری مراکز تحقیقاتی ، برقراری ارتباط دستگاه ها ی اجرایی با مراکز تحقیقاتی و حفظ نخبگان و پژوهشگران کشور در این هفته محل توجه است.

  وی افزود: فرارسیدن هفته پژوهش و فناوری را به کلیه پژوهشگران به ویژه پژوهشگران حوزه بيمه سلامت، تبریک گفته و امید است که این هفته و برنامه های مرتبط با آن بتواند اهتمام و توان مضاعفی را در تصمیم گیرندگان، مدیران و فعالان امر پژوهش در نظام بیمه سلامت کشور فراهم آورد تا در پرتو یافته های علمی و پژوهشی قابل استناد، سیاستگذاری ها و اقدامات اجرایی بعدی این حوزه از پرتگاه های آزمون و خطا مصون ماند .

برچسب ها: منتخب