امروز: 1399/07/09 | Wednesday 30th of September 2020

برگزاری چهارمین نشست علمی مرکز تحقیقات بیمه سلامت

چهارمین نشست علمی مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت با موضوع دیابت و اهمیت پیشگیری از این بیماری و کنترل آن، به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آی هینا، این نشست علمی با سخنرانی سارا صداقت، پزشک عمومی در زمینه دیابت و اهمیت کنترل این بیماری در مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت برگزار شد.

 وی در این نشست ویدیو کنفرانس بیان کرد: در دیابت، علاوه بر کنترل قند بیمار باید پیشگیری از عوارض قلبی و عروقی هم انجام شود و لازمه آن، پیگیری وضعیت بیمار، کنترل شاخص‌های قلبی و عروقی و مراجعه مداوم بیمار به پزشک و همچنین دخیل بودن بیمار در تصمیم‌گیری‌هاست.

 صداقت گفت: هرچه کنترل دیابت بهتر باشد، عوارض آن نیز کمتر خواهد بود. همچنین هرچه زودتر این کنترل انجام شود هم بهتر است. تشخیص به موقع می‌تواند در کاهش عوارض کمک کند. دیابت بیماری بی‌نشانه است و امکان دارد سال‌ها با فرد زندگی کند.

 این پزشک عمومی ادامه داد: برای دیابت نباید منتظر آن ماند و باید از این بیماری پیشگیری کرد. اگر علامت‌های آن شناخته شود، می‌توان مسیر را درست رفت و از دیابتی شدن پیشگیری کرد.

 وی اظهار کرد: در پیش دیابت اگر بیمار شناخته شود، لازم است که مداخلاتی از جمله اصلاح سبک زندگی انجام شود. ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که آمار پیش دیابت و دیابت در آن بالاست. پیش دیابت در واقع چراغ زرد و خطر است.

 صداقت گفت: پیش دیابت وضعیت سالم نیست و باید اقدامات اولیه از این مرحله شروع شود. اهمیت شناسایی پیش دیابت و پیگیری در این مرحله بسیار زیاد است.

 وی افزود: فشار خون، چربی خون و قند خون به سبک زندگی ناسالم بر می‌گردند. کاهش فشار خون بیشترین تاثیر را در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی دارد و پس از آن، کنترل چربی خون و قند خون مهم است.

 این پزشک عمومی بیان کرد: نباید هدف ما فقط کنترل قند خون باشد. در یک مطالعه در ایران، ۲۰ درصد از بیماران دیابتی، ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی را داشتند. بیماری قلبی و عروقی در دیابتی‌ها بیشترین هزینه و مرگ و میر را سبب می‌شود.

 صداقت اظهار کرد: دیابت بیماری است که سال به سال پیشرفت پیدا می‌کند و حتی ممکن است نوع و دوز داروی او تغییر کند. در نتیجه پیگیری مداوم بیماران دیابتی بسیار مهم است. این بیماری سیر پیشرونده دارد و دانستن این موضوع از طرف بیمار بسیار مهم است. / ۱۱

 

برچسب ها: منتخب