امروز: 1399/12/15 | Thursday 4th of March 2021
رییس انجمن پزشکان عمومی:

بیمه‌ها مشتاق اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده هستند

رییس انجمن پزشکان عمومی گفت: سازمان‌های بیمه گر مشتاق اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده هستند و در واقع اجرای پزشکی خانواده به همراه نظام ارجاع می‌تواند زنجیره را کامل کند.

عباس کامیابی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بیمه سلامت افزود: در مقاطعی در زمینه پزشکی خانواده روستایی موفق عمل شده، اما حلقه مفقوده این مسیر، نظام ارجاع است. در زمینه پزشکی خانواده شهری نیز دو استان فارس و مازندران پیش رو بودند. نظام ارجاع و الزامی بودن پزشکی خانواده را در استان فارس داشتیم که در دو دوره وزارت بهداشت، ابتدا نظام ارجاع و سپس الزامی بودن پزشکی خانواده لغو شد و این نوعی بازگشت به گذشته بود.
وی ادامه داد: در جایی که پزشکی خانواده در سطح یک خدمات سلامت راه اندازی شود، اما نظام ارجاع وجود نداشته باشد، این زنجیره کامل نمی‌شود. وقتی پزشک عمومی به عنوان دروازه بان سلامت حضور نداشته باشد، این دیگر پزشکی خانواده محسوب نمی‌شود.
رییس انجمن پزشکان عمومی گفت: در حال حاضر منافع پزشکان عمومی با منافع مردم عجین شده و اگر در این حوزه مسئولان نظام سلامت ورود کنند، با توجه به انگیزه پزشکان عمومی، تحول در نظام سلامت با ادغام سطح بندی خدمات سلامت و نظام ارجاع اتفاق می‌افتد. باید بازنگری‌هایی در زمینه برنامه‌ها، بسته‌های خدمتی و سرانه جمعیت تحت پوشش در پزشکی خانواده روستایی انجام شده و تاثیر آن بر بار بیماری‌ها نیز بررسی شود.
کامیابی اظهار کرد: اجرای طرح پزشکی خانواده شهری در استان‌های فارس و مازندران باید به خوبی ارزیابی و اصلاح شده و سپس در کل کشور اجرایی شود. پزشکان عمومی بیشترین مواجهه با ویروس کرونا را داشتند و تصور کنید که اگر پزشکی خانواده شهری در استان مازندران اجرا نمی‌شد، چه وضعیتی از شیوع ویروس کرونا در این استان وجود داشت. / ۱۱

برچسب ها: منتخب