امروز: 1398/08/22 | Wednesday 13th of November 2019
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان:

سازمان‌های بیمه‌گر مکلف به خرید خدمات مبتنی بر نسخه الکترونیک هستند

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: سازمان‌های بیمه‌گر مکلف هستند، خدمات خود را مبتنی بر نسخه الکترونیک از مؤسسات خرید کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: پرونده الکترونیک سلامت حاوی تمامی اطلاعات بهداشتی، پزشکی، تشخیصی و درمانی خانواده است و سابقه افراد برای مراجعه و دریافت خدمات بهداشتی، مراقبتی و پزشکی را در داخل کشور نشان می‌دهد.
محمد جعفری درگفت وگو با خبرنگار آی هینا گفت:هدف پرونده الکترونیک سلامت رصد روند بهداشت و درمان خانواده به شکل الکترونیک و تحت وب است، فارغ از اینکه پرونده الکترونیک سلامت تحت تولیت وزارت بهداشت قرار دارد.
وی افزود:  برای اینکه گامی به سمت پرونده الکترونیک سلامت برداشته شود، باید ریز پروژه‌های متعددی که در راه رسیدن به این هدف مانند جزیره‌های از هم جدا وجود دارند، با یکدیگر در یک راستا قرار گیرند.
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان تصریح کرد: سامانه‌ای در مراکز بهداشتی و درمانی ایجاد شده و اطلاعات خانواده‌ها در آن در حال ثبت است که این سامانه با عنوان سامانه سیب در حال فعالیت بوده و زمانی که یکی از اعضای خانواده به پزشک در مراکز بهداشتی ، درمانی مراجعه می‌کند، اطلاعات در این سامانه ثبت می‌شود.
جعفری اظهار داشت: نسخه نویسی الکترونیک می‌تواند دروارد کردن اطلاعات افراد به سامانه کمک کند، البته این نسخه نویسی الکترونیک به معنای حذف دفترچه بیمه نیست، بلکه به جای دفترچه از یک نرم‌افزار بین سرویسی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه 98 به نسخه نویسی الکترونیک نیز اشاره شده است گفت: سازمان‌های بیمه‌گر مکلف هستند خدمات خود را مبتنی بر نسخه الکترونیک از مؤسسات خرید کنند، این ساز و کار از سال گذشته انجام شده و از ابتدای سال جاری به کل کشور تعمیم داده شده است.
جعفری نسخه نویسی الکترونیک را مبتنی بر چند فاز مختلف دانست و تصریح کرد: فاز اول حذف دفترچه بیمه برای جلوگیری از اسراف کاغذ و کنترل منابع، فاز دوم نسخه پیچی، فاز سوم رسیدگی الکترونیک اسناد توسط بیمه و فاز چهارم پرداخت صورتحساب‌ها است که با متصل شدن این چهار فاز، روند پیش‌روی به سوی تشکیل پرونده الکترونیک سلامت سرعت می‌گیرد.
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان افزود: باید پرداخت‌های بیمه‌ها به داروخانه‌ها نیز به صورت الکترونیکی انجام شود. هنگامی که بیمار داروی خود را از داروخانه دریافت کرد، باید صورت حساب بلافاصله به اداره بیمه منتقل شود؛ در حال‌حاضر نیز چندماه است که صورت حساب‌ها در سازمان بیمه سلامت به صورت الکترونیک پرداخت می‌شود.

برچسب ها: منتخب استانها