امروز: 1398/09/23 | Saturday 14th of December 2019
مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان:

با اجرای دقیق پروتکل‌ها 10 تا 15 درصد از تقاضاهای القایی در حوزه بیمارستانی کاهش می‌یابد

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان با اشاره به اینکه بیشترین منابع در نظام‌های سلامت دنیا در حوزه‌های بیمارستانی هزینه می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود که با اجرای دقیق پروتکل‌ ارزیابی پذیرش و اقامت بیماران 10 تا 15 درصد از تقاضاهای القایی در حوزه بیمارستانی کاهش یابد.

دکترانور اسماعیلی در گفت‌وگو با آی‌هینا بیان کرد: معمولا تصمیم برای بستری و اقامت در بیمارستان‌ها صرفا با پزشکان و بیماران بود ولی اکنون می‌توان با پروتکل و استفاده از دانش پزشکی شاخص‌هایی را تعیین کرد تا بیماران براساس نیاز واقعی به خدمات پزشکی و مراقبتی در بیمارستان بستری شوند.

وی ادامه داد: اجرای پروتکل ارزیابی پذیرش و اقامت بیماران در یک بیمارستان که با هماهنگی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال جاری به صورت پایلوت یک بیمارستان در هر استان برگزار خواهد شد، علاوه بر کاهش عفونت‌های بیمارستانی برای بیماران، باعث کنترل هزینه در حوزه سلامت شده و از سرگردانی مردم در بیمارستان‌ها جلوگیری می‌کند. 

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان بیان کرد: در بسیاری از کشورها اجرای پروتکل از سازمان‌های بیمه‌گر آغاز می شود که در کشور ما نیز سازمان بیمه سلامت این اقدام را از سال گذشته در 13 بیمارستان دولتی استان همدان آغاز کرد و نتایج بسیار خوبی در پی داشت که در صورت موفقیت در سایر استان‌ها تا سال آینده در تمام بیمارستان‌ها اجرایی خواهد شد. 

اسماعیلی گفت: پروتکل‌ها در حوزه پزشکی بسیار زیاد و پیچیده هستند ولی اینکه کدام پروتکل را در اولویت قرار داده شود، به نگاه سازمانی بستگی دارد. پروتکل ها در کنار راهنماهای بالینی نقش ایفا می کنند و چندین سال است که به حوزه سلامت وارد شده‌اند به نحوی که سال گذشته وزارت بهداشت حدود 200 پروتکل و گایدلاین را در سایت قرار داد و برخی در حال اجرا هستند.  

مدیرکل بیمه سلامت استان کردستان همچنین بیان کرد: باید به این نکته توجه داشت که رفتار ارائه دهنده خدمت و بیمه شده تحت تاثیر سیاست‌های نظام سلامت است به نحوی که اگر سیاست مناسبی اتخاذ شود، در پی آن تغییر رفتار مناسبی نیز صورت خواهد گرفت که یکی از رفتارسازترین اهرم‌ها نظام پرداخت است که در کنار آن ابزارهای سیاستی دیگر را نیز به همراه دارد./33