امروز: 1398/09/23 | Saturday 14th of December 2019
مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان:

مصرف دخانیات یکی از عوامل اصلی سکته‌های قلبی و مغزی است

مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی و در راس آن سکته‌های قلبی و مغزی اولین علت مرگ و میر در کشورهای جهان هستند که دخانیات یکی از عوامل اصلی این بیماری‌ها است.

دکتر حسین بانک در گفت‌وگو با آی‌هینا بیان کرد: همه‌گیری مصرف دخانیات یکی از مشکلات جهانی و همچنین کشور ما در عصر حاضر است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، مصرف دخانیات سالیانه موجب مرگ 6 میلیون نفر می‌شود که 600 هزار مورد آن به دلیل مواجهه با دود دست دوم مواد دخانی است .

 مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان گفت : توسعه بی سابقه تولیدات مواد دخانی و فروش فوق‌العاده آن در سراسر دنیا خصوصا نواحی کم درآمد زیان‌های جسمی و روحی را برای جوامع به همراه دارد به طوری که بسیاری از مرگ‌های ناشی از سرطان ریه، حفره دهان، معده، مری، مثانه، پانکراس و کلیه به دخانیات نسبت داده می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه استعمال دخانیات موجب افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ و میر ناشی از این بیماری می‌شود، بیان کرد: اثرات استنشاق تحمیلی دود سیگار نیز کمتر از عوارض ناشی از استعمال دخانیات نیست. پزشکان بر این باور هستند که دود محیطی از نقطه نظر سلامت هیچ آستانه مجازی ندارد، بنابراین بهترین راه محافظت از آن قرار نگرفتن در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار است.

 دکتر بانک افزود: عادت سیگار کشیدن خود زمینه‌ساز بروز اعتیاد به مواد مخدر، الکل ،فقر، بزهکاری به ویژه در افراد جوان است. در حقیقت در زندگی امروز ضرر مصرف دخانیات به اندازه فشارخون بالا است و به همان اندازه تهدید کننده سلامتی است.

 مدیر کل بیمه سلامت اصفهان گفت: خطر حمله قلبی در افراد مصرف کننده دخانیات زیر 40 سال، 5 برابر سایر افراد است./33

برچسب ها: منتخب استانها