امروز: 1398/11/02 | Wednesday 22nd of January 2020
مدیرکل بیمه سلامت کرمان:

بسیاری از بیماری‌ها با مراجعه به پزشک عمومی درمان پذیر است

مدیرکل بیمه سلامت کرمان گفت: بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بیماران با مراجعه به پزشک عمومی درمان پذیر و قابل پیگیری است و حتی بسیاری از بیماران نیازی به این ندارند که به پزشک متخصص مراجعه کنند.

محمد جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار آی هینا درباره این‌که چرا بیماران ابتدا باید به پزشک عمومی مراجعه کنند، افزود: بسیاری از بیماران وقتی با مشکلی مواجه می‌شوند و به دنبال پزشک مناسب می‌گردند این سوال را می‌پرسند که برای این مشکل باید به چه متخصصی مراجعه کنند. معمولا بسیاری از بیماری‌ها با مراجعه به پزشک عمومی قابل درمان است و اصلا نیازی به مراجعه به پزشکان متخصص نیست.

وی ادامه داد: اگر پزشک عمومی تشخیص بدهد که بیمار مربوطه نیاز به بررسی بیشتر یا درمان توسط پزشک متخصص دارد، بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد. البته این کار معمولا به صورت سنتی در همه این سال‌ها انجام می‌شده، اما نظام سلامت در همه کشورها به این سمت حرکت کرده که باید این اقدام به صورت یک فرآیند تعریف شود که به آن نظام ارجاع می‌گویند.

جعفری بیان کرد: در نظام ارجاع که به صورت حلقه‌ای به پزشکی خانواده متصل است، بیمار پس از مراجعه به پزشک عمومی مشخص شده برای او، ابتدا توسط پزشک عمومی ویزیت می‌شود و اگر نیاز بود که به پزشک متخصص ارجاع داده شود، از طریق نظام ارجاع به متخصص ارجاع داده می‌شود تا روند درمان او پیگیری شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: در حال حاضر نظام ارجاع و پزشکی خانواده به طور کامل در کشور مستقر نشده است. هرچند وزارت بهداشت در حال اجرای این دو برنامه مهم نظام سلامت است، اما فعلا و تا زمان استقرار کامل این دو برنامه در کل کشور، بیماران می‌توانند برای کاهش هزینه‌های درمانی خود این روند را به صورت سنتی انجام دهند و برای مشکلات خود ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنند. بیماران در صورت مراجعه به پزشک عمومی هم در هزینه‌های خود صرفه جویی می‌کنند و هم هزینه اضافه‌ای را به سازمان‌های بیمه گر تحمیل نمی‌کنند. / ۱۱

برچسب ها: منتخب استانها