امروز: 1398/11/02 | Wednesday 22nd of January 2020

مصرف منطقی دارو از ضروری ترین موارد اصلاح الگوی مصرف در کشور

مدیر سرپرستی بیمه سلامت شمال استان اصفهان (کاشان) گفت: یکی از ضروری ترین موارد مصرف در کشور ، مصرف منطقی دارو در کشور  است.

به گزارش آی هینا، دکتر مسلم آشوری با اشاره به اینکه مفهوم مصرف منطقی دارو به عنوان یکی از اصول هشت گانه مراقبت‌های بهداشتی اولیه مطرح شده است، بیان کرد: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت تجویز داروی مناسب برای بیمار بايد براساس وضعیت بالینی فرد، با دوز مناسب و در طول مدت مناسب باشد به طوری که سعی شود کمترین هزینه ممکن به بیمار و جامعه تحمیل شود. این امر در صورتی محقق خواهد شد که مراحل تجویز دارو شامل تشخیص بیماری، تعیین درمان موثر و ایمن، انتخاب داروی مناسب، دوز و طول دوره درمان، دادن اطلاعات لازم به بیمار، ارزیابی پاسخ بیمار به درمان مورد توجه قرار گیرد.

آشوری گفت: از آنجایی که داروها درصد زیادی از منابع را در سازمان های بیمه گر به خود اختصاص می دهندتجویز منطقی توسط پزشکان و مصرف بهینه آنها ضروری است.
معاون مدیرکل بیمه سلامت استان اصفهان تصریح کرد:مصرف منطقی دارو به معنای تجویز صحیح دارو با شناخت صحیح علائم و نشانه های بیماری است.امروزه بیش از 50 درصد داروهای تجویز شده در سراسرجهان به صورت نادرست تجویز می شود.
وي گفت : استفاده غیر منطقی از داروها می تواند در افزایش مرگ و میر به ویژه در کودکان (در اثر عفونت ها )و افراد مبتلا به بیماری های فشارخون بالاو دیابت و ... تاثیرگذار باشد و باعث اتلاف منابع ، افزایش هزینه های تحمیلی به بیماران و بروز واکنش های جانبی به داروها شود.
آشوری بيان كرد: اگر پزشک احساس کند که با بیمار مدام سروکار دارد تا درمان کامل شود باید اطمینان بین پزشک و بیمار بوجود آید و نیاز نیست خیلی از تشخیص ها با درمان دارویی باشد. ارتباط موثر بین پزشک و بیمار نیازمند وقت مناسب است.

برچسب ها: منتخب استانها