امروز: 1399/04/21 | Saturday 11th of July 2020
در نشست هم اندیشی مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان غربی مطرح شد:

بر اساس برآورد ها 5 درصد جمعیت استان فاقد پوشش بیمه درمانی هستند

مدیرکل بیمه سلامت استان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بر اساس برآورد ها 5 درصد جمعیت استان فاقد پوشش بیمه درمانی هستند، گفت: پیش بینی می‌شود که جمعیت فاقد بیمه این استان از میانگین آمار کشوری کمتر باشد چرا که اکثریت این افراد در طرح بیمه سلامت همگانی تحت پوشش قرار گرفته و دفترچه دریافت کرده‌اند.

به گزارش آی‌هینا، نادر نانبخش به مناسبت آغاز هفته بیمه سلامت درجمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه نزدیک به 61 درصد جمعیت استان تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت استان هستند، افزود:  90 درصد هزینه‌های بخش بستری و 70 درصد هزینه‌های بخش سرپایی بیمه شدگان بر اساس تعرفه‌های دولتی بر عهده اداره کل بیمه سلامت است به نحوی که این اداره کل سالیانه بیش از 700 میلیارد تومان به پزشکان و موسسات تشخیصی و درمانی طرف قرارداد پرداخت می‌کند.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی از آغاز طرح بیمه پایه اجباری سلامت براساس ارزیابی وسع در این هفته نیز خبر داد و گفت: بیمه پایه اجباری سلامت بر اساس ارزیابی وسع یک طرح کشوری است که براساس بند الف ماده 70 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، همزمان با هفته بیمه سلامت در سراسر کشور شروع خواهد شد.

وی ادامه داد: جامعه هدف این طرح افراد فاقد بیمه پایه هستند و حق سرانه افراد 3 دهک پایین جامعه براساس قانون به طور کامل از سوی دولت پرداخت خواهد شد و تحت پوشش بیمه سلامت ایران قرار خواهند گرفت . 

نانبخش افزود: افراد مشمول دهک چهارم نیز با پرداخت 50 درصد حق بیمه خواهند توانست دفترچه بیمه سلامت دریافت کنند و مشمولین دهک‌های بالاتر باید جهت برخورداری از دفترچه بیمه سلامت کل مبلغ حق بیمه را پرداخت کرده و دفترچه دریافت کنند.

وی در خصوص تشخیص میزان پرداختی مردم و دهک درآمدی افراد گفت : بیمه پایه اجباری سلامت براساس ارزیابی وسع با همکاری مشترک وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بیمه سلامت ایران اجرا می‌شود و تشخیص دهک درآمدی افراد به عهده وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی ادامه داد: کابران دفاتر پیشخوان با دریافت کد ملی افراد براساس اطلاعات قرار داده شده از سوی این وزارتخانه میزان مبلغ قابل پرداخت افراد را به آنان اعلام خواهند کرد و چنانچه افراد به میزان مبلغ حق سرانه پرداختی خود که بر اساس دهک درآمدی تعیین شده است اعتراضی داشته باشند می‌توانند در همان دفتر نسبت به ثبت اعتراض خود به صورت الکترونیکی اقدام کنند تا بازبینی اطلاعات متقاضی از سوی مسئولین وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی صورت پذیرد .

مدیرکل بیمه سلامت استان در خصوص انتقال الکترونیکی اسناد بیمارستانی نیز بیان کرد : ازاول آبان ماه تمامی بیمارستان‌های دولتی استان باید اسناد مالی بیمارستانی خود را به صورت الکترونیکی به اداره کل بیمه سلامت ارسال کنند. این اقدام فرایند رسیدگی به اسناد بیمارستانی را کوتاه‌تر کرده و سهولت ویژه‌ای به فرآیند ارسال اسناد خواهد بخشید که در این خصوص آموزش‌های لازم به مسئولین درآمد و آی تی بیمارستان‌ها و کارشناسان ناظر مقیم بیمه سلامت در بیمارستان‌ها داده شده است .

نانبخش تعداد موسسات تشخیصی درمانی طرف قرارداد اداره کل بیمه سلامت استان را هزارو226 موسسه در استان ذکر کرد که شامل 33 بیمارستان  622 مطب پزشک و 571 موسسه تشخیصی درمانی است.

برچسب ها: منتخب استانها