امروز: 1399/04/21 | Saturday 11th of July 2020
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی:

۲۰ هزار همپوشانی بیمه‌ای در خراسان جنوبی برطرف شد

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: همپوشانی بیمه سلامت از سال گذشته در کشور آغاز شد به طوری که امسال بیش از ۱۵ تا ۲۰هزار همپوشانی با همکاری سایر سازمان‌های بیمه‌گر دراستان برطرف شده است.

به گزارش آی‌هینا، علی اربابی به مناسبت هفته بیمه سلامت بیان کرد: تعداد زیادی از هموطنان دارای دو یا سه دفترچه‌ بیمه‌ای هستند که این موضوع هزینه‌های زیادی برای دولت در برداشته و دارد.

وی با بیان اینکه با رفع همپوشانی بیمه‌ای در استان هزینه‌های دولت و مردم کاهش می‌یابد، گفت: بحث رفع همپوشانی و استحقاق‌سنجی در زمینه تجمیع بیمه‌ها و صیانت از منابع مردم در حال انجام است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: سازمان بیمه سلامت تنها نهاد دولتی است که اقدام به حمایت بیمه‌ای مردم در بخش درمان می‌کند لذا در سال ۹۱ به دلیل سیاست‌های کلان کشور و اصلاح ساختار بیمه‌ای در ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه مصوب شد که همه بیمه‌ها در بیمه سلامت تجمیع شوند.

اربابی افزود: سال ۹۱ سازمان بیمه خدمات درمانی به سازمان بیمه سلامت تغییر نام یافت اما تجمیع بیمه‌ها هنوز محقق نشده است و در این خصوص اقداماتی از قبیل رفع همپوشانی و استحقاق‌سنجی در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با بیان اینکه طرح استحقاق‌سنجی مقدمه‌ای برای حذف و رفع همپوشانی بیمه‌ای است عنوان کرد: در حال حاضر طرح استحقاق‌سنجی در همه بیمارستان‌های استان در حال انجام است.

وی در ادامه با اشاره به لزوم عدالت در زمینه مشارکت مردم در بحث بیمه‌ای، گفت: در این زمینه آزمون وسع توسط سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام و دهک‌های درآمدی مشخص و به سازمان بیمه سلامت ارسال خواهد شد.

اربابی افزود: براساس تعیین دهک‌های درآمدی، افرادی که مشمول دهک‌های یک تا سوم می‌شوند از خدمات و دفترچه بیمه رایگان بهره‌مند می‌شوند، دهک چهارم نصف هزینه و مابقی دهک‌های درآمد باید ۱۰۰درصد هزینه‌های دفترچه و خدمات را پرداخت کنند.

وی بیان کرد: بر اساس بخشنامه‌ای که توسط هیات وزیران مردادماه امسال ابلاغ شد در راستای برنامه ششم توسعه و گسترش چتر بیمه درمان همراه با عدالت اجتماعی طرح بیمه اجباری درمان با توجه به شرایط مالی خانواده‌ها همزمان با سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: بعد از ابلاغ این آیین‌نامه به استان باید تمامی افرادی که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در استان نسبت به ثبت نام و دریافت دفترچه اقدام کنند.

وی در ادامه با اشاره با اجرای نسخه سرپایی الکترونیک در شهرستان بشرویه، سرایان و فردوس عنوان کرد: تاکنون در این شهرستان‌ها هشت هزار نسخه الکترونیک صادر شده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی افزود: همچنین تاکنون نسخه بستری الکترونیک در بیمارستان رازی بیرجند و شهرستان طبس راه‌اندازی شده و تا پایان آبان ماه تمام پرونده‌ها در بیمارستان‌های استان باید به صورت الکترونیک ارائه شود.

وی تاکید کرد: الکترونیکی کردن پرونده‌های بیمار شفافیت در عملکرد بیمارستان‌ها و پزشکان را محقق کرده و مانع از برخی خطاهای احتمالی می‌شود.

اربابی یادآور شد: با اقداماتی که در سطح کلان کشور انجام شد روز به روز شاهد کاهش روند مراجعه مردم به مراکز درمانی بوده‌ایم در پنج ماه نخست سال روند مراجعه غیرضروری مردم به مراکز درمانی پنج درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه ۶۵۰ بیمار خاص در استان تحت پوشش این اداره کل هستند، گفت: در پنج ماه نخست امسال بیش از یک میلیارد تومان برای بیمه این بیماران در استان پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی درارتباط با پرداخت مطالبات موسسه‌های طرف قرارداد بیمه سلامت در استان گفت: تمامی مطالبات بخش خصوصی استان شامل داروخانه‌ها، مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و...  تا مرداد ماه امسال پرداخت شده است.همچنین تمامی مطالبات بخش دولتی استان تا ۷۰ درصد تیرماه پرداخت شده است.