امروز: 1399/07/09 | Wednesday 30th of September 2020
مدیرکل بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد:

حدود ۴۸ هزار نفر از شروع کرونا تا کنون بیمه شده اند

مدیرکل بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از شروع ویروس کرونا تا کنون حدود ۴۸ هزار نفر در استان بیمه شده اند و علاوه بر خدمات مورد نیاز در بحث تشخیص و مقابله با کرونا، خدماتی همچون سی تی اسکن، داروها و ... نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. 

دکتر غلامرضا کاظمی در گفت‌و‌گو با آی هینا  بیان کرد: شیوع ویروس کرونا از بهمن ماه سال ۹۸ تاکنون باعث تغییراتی در مقررات و آیین نامه های پذیرش بیماران، بویژه افراد فاقد بیمه شده است و بیماران روی تخت بیمارستان هم بیمه می شوند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن تشریح برخی از این تغییرات افزود: یکی از مشکلات در بدو ورود ویروس کرونا به کشور نحوه ارزیابی وضعیت مالی متقاضیان بود که طبق قانون در شرایط عادی از پایگاه رفاه ایرانیان ۳۰ روز زمان لازم دارد اما از آنجایی که در بیماران کرونایی دوره بستری ۶ تا ۱۴ روز و حتی کوتاه تربود، در نتیجه حمایت و صیانت مالی نصیب مبتلایان نمی‌شد.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد قبل از بیماری خود را بیمه نکرده بودند پس باید بین شرایط خاص کشورو قوانین و خط قرمز بیمه راهی انتخاب می شد که با اتخاذ تمهیداتی ویژه هم زمان کوتاهتر شود و هم وسع فرد مورد ارزیابی قرار گیرد.برای این مهم راهکار قانونی هم پیدا کردیم به نحوی که در صورت تشخیص کرونا فرد بر روی تخت بیمارستان بیمه می شد. با این کار خط قرمز سازمان در بیمه کردن افراد از بین نرفت بلکه زمان ارزیابی وسع تغییر پیدا کرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت ۹۰ درصد هزینه‌ها با تعرفه دولتی در بستری و ۷۰ درصدهزینه‌های آزمایشگاهی (خصوصا در بخش دولتی) در سرپایی را از دیگر خدمات بیمه سلامت به بیمه شدگان عنوان کرد.

دکتر کاظمی ادامه داد: محدودیت برخی مراکز تشخیصی مرتبط با خدمات تشخیصی نیز لغو شد. به طور مثال در مواقع عادی دوره زمانی برای انجام سی تی اسکن ۱۸۰ روز است، اما برای بیماران کرونایی این محدودیت‌ها حذف شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه مراقبت از بیمار در منزل نسبت به بیمارستان هزینه بسیار پایین تری دارد پس به شورای عالی بیمه پیشنهاد شد بیمه‌ مراقبت در منزل  بیماران نیازمند به ICU در چارچوب استانداردها تحت پوشش قرار گیرد که از فواید این کار می‌توان به کم شدن هزینه‌های بستری، آزاد شدن تخت‌های ICU و بالا بردن ظرفیت بیمارستان‌ها در پذیرش بیمار با توجه به صف بالا و مراجعه بیمار در زمان اپیدمی بیماری کرونا، موثر بودن فضای خانه و خانواده بر سرعت بهبود فرد بیمار نام برد.

مدیر کل بیمه سلامت استان گفت: تمدید دفترچه بیمه‌ دارای برگه سفید، اجباری شدن استحقاق سنجی به معنای احراز هویت  با کد ملی از ابتدای تیر ماه و حذف دفتر چه کاغذی، استقرار سامانه رسیدگی الکترونیکی به اسناد بیمارستانی ، تمدید زمان پروتکل های مرتبط به داروهای پرونده ای و یا داروهای خاص در دوران اپیدمی کرونا، فعال کردن سامانه پاسخ گویی ۱۶۶۶ و تشکیل گروهی متشکل از پزشکان متخصص عفونی و متخصص ریه با هدف ارائه آخرین اطلاعات مربوط به بیماری و راهنمایی کارشناسان پاسخگو در سامانه ۱۶۶۶ از دیگر اقدامات بیمه سلامت در زمان کرونا بوده است.

کاظمی خرید تضمینی ۹۰ درصدی از بیمارستان ها و پزشکان مشروط بر ارائه سرویس از طریق نظام ارجاع و پزشک خانواده را از دیگر خدمات این بیمه به بیماران کشور در زمان کرونا عنوان کرد

برچسب ها: منتخب استانها