امروز: 1399/07/09 | Wednesday 30th of September 2020
مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان:

حق بیمه افراد با دهک درآمدی پایین، رایگان است

مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: افراد پس از ارزیابی وسع توسط وزارت رفاه، دارایی‌شان در قالب دهک‌های درآمدی به چند گروه تقسیم می‌شود و افرادی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند به سه دهک تقسیم شده و این افراد هیچ سرانه‌ای بابت بیمه پرداخت نکرده و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند.

خدیجه ابراهیم خانی در گفت‌وگو با خبرنگار آی هینا در زنجان افزود: هیات دولت به پیشنهاد مشترک وزارت‌خانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین‌نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع را تصویب کرده و به سازمان بیمه سلامت ابلاغ شد.

وی ادامه داد: این بند قانونی در برنامه پنجم توسعه نیز عنوان شده بود، ولی اجرایی نشد و از همین رو طبق قانون یاد شده تحت پوشش بیمه قرار گرفتن همه جمعیت فاقد بیمه کشور الزامی است و برخورداری از یارانه دولت جهت حق سرانه بیمه از طریق ارزیابی وسع و سایر ضوابط، براساس آیین‌نامه ای است که به تصویب دولت می‌رسد.

ابراهیم‌خانی بیان کرد: آن دسته از افرادی که در دهک چهار درآمدی قرار می‌گیرند، باید ۵۰ درصد از حق بیمه خود را پرداخت کنند. افرادی که بیش از حداقل حقوق را دریافت می‌کنند باید صد درصد حق بیمه خود را پرداخت کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان اظهار کرد: در حال حاضر تعداد سرپرستان خانوار متقاضی آزمون ارزیابی وسع که دهک آنها مشخص شده 94 درصد است که از این تعداد در دهک‌های اول تا سوم، 59 درصد دفترچه رایگان دریافت کرده‌اند و دهک‌های چهار با 13 درصد که شامل 50 درصد تخفیف شامل می‌شوند و دهک‌های پنج و بالاتر 28 درصد که باید سرانه کامل پرداخت کنند.

برچسب ها: منتخب استانها