امروز: 1399/08/03 | Saturday 24th of October 2020
مدیرکل بیمه سلامت استان البرز مطرح کرد:

پوشش بیمه ای برای افراد فاقد بیمه مهمترین اقدام بیمه سلامت در زمان شیوع بیماری کرونا

مدیرکل بیمه سلامت استان البرز گفت: یکی از مهم ترین اقدامات سازمان بیمه سلامت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، پوشش بیمه ای برای افراد فاقد بیمه روی تخت بیمارستان بود. این در حالی است که در شرایط عادی، بیمه شدن روی تخت بیمارستان انجام نمی شود و افراد برای ارزیابی وسع و پوشش بیمه ای باید دوره انتظار را بگذرانند.

دکتر سعید جوانشیر در گفت‌وگو با آی‌هینا به آخرین اعتبارات تخصیص داده شده به بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: در سال گذشته از مجموع اعتبارات مصوب دولت، 22 درصد آن به سازمان بیمه سلامت تخصیص داده نشده است که این موضوع آثار منفی در پرداخت مطالبات موسسات ارائه دهنده خدمات درمانی در سال 98 داشته است.
مدیرکل بیمه سلامت البرز در این خصوص افزود: مجموعه بدهی بیمه سلامت در سال 98 به بیمارستان های دانشگاهی حدود سه ماه ، مطالبات داروخانه ها و بیمارستان‌های غیردانشگاهی تا پایان بهمن ماه پرداخت شده و کلیه مطالبات پزشکان، دندانپزشکان و پاراکلینیک تسویه شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بیمه سلامت مطالبات پزشکان خانواده در دواستان فارس و مازندران را تسویه کرده است، گفت: اتفاق خوبی که در سال گذشته رخ داده این است که مطالبات سال 97 بخش‌های دولتی دانشگاهی پرداخت شده است و تنها مطالبات مربوط به حفظ قدرت خرید اسناد خزانه به مبلغ 100 میلیارد تومان باقی مانده است که معادل هشت روز از عملکرد دانشگاه ها است و به محض تامین اعتبار پرداخت خواهد شد.
مدیرکل بیمه سلامت استان البرز بیان کرد: بودجه مصوب هیات دولت برای امسال در حدود 13 هزار و 500 میلیارد تومان است که تاکنون باید چهار هزار و 500 میلیارد تومان بابت سه ماه از محل یارانه ها تامین می شده اما تنها حدود 2870 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.
جوانشیر، درباره اقدامات انجام شده توسط سازمان بیمه سلامت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور بیان کرد: براساس مقررات، ارزیابی وسع توسط وزارت رفاه حداقل یک ماه طول می کشد، اما در دوران شیوع ویروس کرونا این بازه زمانی با تعامل انجام شده بین سازمان بیمه سلامت و وزارت رفاه به یک روز کاهش پیدا کرد.
وی ادامه داد: در دوران شیوع کرونا در کشور، برخی راهنماهای بالینی مرتبط با خدمات تشخیصی برداشته شد. به طور مثال در مواقع عادی، دوره زمانی برای انجام سی تی اسکن 180 روز است اما نیاز به ارائه این خدمت برای بیماران کرونایی باعث شد که این محدودیت فعلا حذف شود.
مدیرکل بیمه سلامت استان البرز افزود: در بخش بستری در بیمارستان های دولتی، 90 درصد هزینه ها توسط بیمه سلامت پرداخت می شود و در بخش سرپایی نیزپرداخت 70 درصد هزینه ها برعهده بیمه سلامت است.
وی گفت: پس از شیوع ویروس کرونا، تمدید اعتبار دفترچه های بیمه سلامت که برگه سفید داشت و اعتبار آنها پایان یافته بود نیز در دو نوبت انجام شد. سامانه تلفنی 1666 نیز از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور فعال شد تا به سوال های بیمه شدگان در زمینه این بیماری پاسخ بدهد.براساس بررسی های انجام شده، این مشاوره های تلفنی در کاهش حجم مراجعه مردم به بیمارستان ها و مراکز درمانی و آرامش دادن به آنها و کاهش اضطراب بسیار موثر بود. در این زمینه 130خط جدید به سامانه 1666اضافه شد و 30 پرستار، 10 پزشک عمومی در سه شیفت به سوالات پاسخ دادند. به طور مثال فقط در یکی از ماه های ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کشور، 400 هزار تماس با سامانه 1666 داشتیم که پاسخ داده شد.
مدیرکل بیمه سلامت استان البرز اظهار کرد: همچنین گروهی شامل پزشکان متخصص عفونی و متخصص ریه برای ارائه آخرین اطلاعات مربوط به بیماری کووید 19 و راهنمایی کارشناسان پاسخ گو در سامانه 1666 برای ارائه اطلاعات دقیق تر به بیمه شدگان شکل گرفت.

برچسب ها: منتخب استانها