امروز: 1399/08/03 | Saturday 24th of October 2020
با حضور مدیر کل بیمه سلامت لرستان صورت گرفت:

تقدیراز پزشک دور افتاده ترین مرکز بهداشت طرف قرارداد

 مدیر کل بیمه سلامت لرستان از پزشک مرکز بهداشت روستای پرچل دور افتاده ترین روستای  شهرستان الیگودرز که در نقطه مرزی با شهرکرد قرار دارد تقدیر کرد.

 

 شاهدخت فتحی بیرانوند در حاشیه این سفر در گفتگو با آی‌هیناافزود: موفقیت برنامه اولیه بهداشتی یا همان pcd در قالب نظام شبکه های بهداشتی در کشور و همچنین برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع یکی از اقدامات بسیار ارزشمند در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده که هدف از این برنامه ارائه خدمات تشخیصی درمانی به دورترین نقاط کشور و حتی نقاط استان بوده است.
 
مدیر کل بیمه سلامت لرستان ادامه داد: در سنوات گذشته به خصوص قبل از انقلاب آمار مرگ و میر مادر و کودکان زیر پنج سال خیلی بالا بوده که با انجام برنامه های مراقبت های بهداشتی و برنامه نظام خانواده آمار مرگ و میر به میزان خیلی زیادی کاهش پیدا کرده که این روند هم به برکت برنامه‌های همین مراقبت‌های بهداشتی بوده است.
 
وی بیان کرد: در خصوص برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع هم در گذشته بیمه شده روستایی برای درمان بیماری خود باید برای خدمات درمانی ساعت ها پیاده روی کند تا به یک مرکز بهداشت برسد که خوشبختانه با اجرای برنامه پزشک خانواده در دورترین نقاط استان هم پزشک مستقر شده بیمار می تواند به راحتی به پزشک مراجعه و مشکل خود را برطرف کند.
 
بیرانوند گفت: در مراکز بهداشت در روستاها، کادر پزشکی شامل ماما و بهداشت کار، کارشناسان بهداشت محیط، کارشناسان خانواده و سایر کارشناسان در حوزه بهداشتی در مرکز بهداشت مستقر هستند که این موضوع به سلامت و پیشگیری از بروز بیماری افراد کمک می کند.
 
وی افزود: وظیفه پزشکان در روستاها بحث سلامت آب آشامیدنی و وضعیت فضای زندگی روستاییان است که یک اقدام مناسب و ارزشمندی است و در حوزه درمان  بیمه سلامت به عنوان خریدار خدمت وظیفه خرید خدمات تشخیصی درمانی را از دانشگاه علوم پزشکی دارد که ما از پزشکان دورافتاده ترین نقاط استان که خدمت صادقانه داشته اند تقدیر کرده ایم و در این راستا تصمیم گرفته شد از پزشک مرکز بهداشت پرچل که دورافتاده ترین روستای استان و  روستای مرزی است تقدیر کنیم.
 
همچنین دکترآذین محمدصالحی پزشک روستای پرچل گفت: بنده حدود یک سال است که به عنوان پزشک این روستا خدمت می کنم و واقعا شرایط سخت زندگی را باید در این منطقه تجربه کرد که با همه خوبی ها و کاستی ها توانستیم خدمت‌رسانی را به همه مردم اعم از روستایی و عشایری انجام دهیم.
 وی با اشاره به مشکلات موجود دراین روستا بیان کرد: با توجه به صعب العبور بودن این روستا، عدم دسترسی به اورژانس ۱۱۵بزرگترین مشکل ماست که در صورت اتفاق ما باید از نزدیک ترین روستا که بزنوید است و حدود ۳ ساعت طول می کشد تا آمبولانس روستای همجوار به ما برسد و آن هم در صورتی که آمبولانس روستا در حال ماموریت نباشد که در این صورت مشکلات ما دو چندان خواهد شد،معمولاً در این موقع بالگرد هوایی هلال احمر هم کمک حال ما بوده اما مسئولان باید برای حل این مشکل چاره‌ای بیندیشند.
 
پزشک روستای پرچل ادامه داد: امکانات معیشتی و  قطعی برق و تلفن از دیگر مشکلات این روستاست که در طول سال معمولاً ۵ تا ۶ماه راه ارتباطی ما به علت برف و باران با شهرستان الیگودرز قطع است و در این مدت شرایط زندگی روستاییان سخت  و مشکلات خدمات رسانی را دوچندان کرده است.
 وی افزود: دراین درمانگاه ما به امکاناتی همچون دی سی شوک، حضور پرستار یا تکنسین به همراه آمبولانس به صورت مستمر نیاز داریم تا خیلی از مشکلات ما حل شود.
 
محمد صالحی گفت: جمعیت این بخش با سه روستا و ۳۲ روستایی قمر حدود ۳۵۰۰ نفر است که سعی کرده ایم در راستای سلامت خدمات خوبی به مردم این مناطق ارائه دهیم که در این راستا بیمه سلامت لرستان از طریق داروخانه ها در صورت نیاز  بویژه زمانی خاصی که نیاز به اقلام دارویی بوده  کمک حال ما شده اند.
 
وی افزود:از مدیرکل بیمه سلامت لرستان که اولین مدیری هستند  به این منطقه سفر کرده و پیگیر مشکلات ما شدند تقدیر و تشکر می‌کنم.

برچسب ها: منتخب استانها