امروز: 1399/08/03 | Saturday 24th of October 2020
رئیس مرکز بهداشت نهاوند استان همدان :

طرح نسخ الکترونیک باعث کوتاه شدن مسیر خدمت و تکریم ارباب رجوع می‌شود

رئیس مرکز بهداشت نهاوند استان همدان گفت: اجرای طرح نسخه الکترونیک باعث تکریم ارباب رجوع  و کوتاه شدن مسیر خدمت رسانی به شهروندان می‌شود.

علی احسان خویشوند در گفت‌وگو با آی‌هینا با اشاره به اهمیت اجرای نسخ الکترونیک در مراکز درمانی از سوی بیمه سلامت بیان کرد: در مراکز بهداشت سامانه‌ای با عنوان سیب فعال است که در آن شهروندان یک پرونده الکترونیک دارند و تمام فاکتورهای سلامت هر فرد از زمان تولد توسط همکاران در خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت ثبت می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت نهاوند استان همدان با بیان اینکه در این سامانه تمام وقایع حیاتی یک فرد، خدماتی که دریافت می‌کند و فاکتورهای سلامت ثبت و تبدیل به یک پرونده الکترونیک می‌شود، گفت: این پرونده ملی است تا شهروندی بتواند در سایر شهرها نیز خدمات دریافت کند و پزشکان نیز سوابق بهداشتی و پزشکی او را نظارگر و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه نسخ الکترونیک نیز در این راستا حرکت می‌کند و مزیت‌های فراوانی دارد افزود: وقتی پزشک به صورت الکترونیک نسخه می‌نویسد، در داروخانه امکان تحویل دارو بدون ارائه دفترچه وجود دارد.

خویشوند با تاکید به اینکه داروهای بیمار ثبت در پرونده سلامت الکترونیک او می‌شود که اینطور در سوابق پرونده‌اش می‌ماند که چه دارویی در چه تاریخی دریافت کرده و نوع بیماری‌اش هم همزمان در سامانه می‌آید و جزو سوابق پزشکی وی محسوب می‌شود خاطرنشان کرد: حذف هزینه‌های صدور دفترچه و صف‌های طولانی صدور آن و نیز سهولت کار از دیگر فواید  طرح نسخ الکترونیک است.

وی با بیان اینکه ارجاع الکترونیک نیز یکی از مزیت‌های حاشیه‌ای طرح نسخ الکترونیک است گفت: ممکن است پزشک خصوصا در بخش بیمه روستایی لازم بداند بیمار را به سطح بالاتر و متخصص ارجاع دهد که این در قالب ارجاع الکترونیک اتفاق می‌افتد و دیگر قرار نیست که پزشکی داخل دفترچه بیمار یادداشتی برای او بگذارد که به چه متخصصی مراجعه کند.

رئیس مرکز بهداشت نهاوند استان همدان در خصوص اینکه تقریبا ۸۰ درصد بیمه‌شدگان شهرستان نهاوند تحت پوشش بیمه سلامت هستند، بیان کرد: ما بیشتر با بیمه‌شدگان صندوق روستایی بیمه سلامت در ارتباط هستیم که پرداخت فرانشیز از سوی روستائیان در این بیمه بسیار پایین است. روستائیان چندین سال است که تنها ۵۰۰ تومان برای هر ویزیت در صندوق روستائیان بیمه سلامت پرداخت می‌کنند در صورتی که به صورت آزاد باید بیش از ۲۵ هزار تومان پرداخت شود و بدون دفترچه روستایی و آن هم در سایر دفترچه‌ها تقریبا ۱۲ هزار تومان هزینه ویزیت می‌شود .  نصف جمعیت شهرستان نهاوند روستایی هستند و در حال حاضر از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند می‌شوند و رضایت کامل هم دارند چون پرداختی از جیب آنها بسیار کم شده است

برچسب ها: منتخب استانها