امروز: 1399/09/11 | Tuesday 1st of December 2020
مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان شرقی:

تعامل بیمه سلامت با بیمه های تکمیلی برای کاهش تردد مردم در شرایط کرونایی

جلسه هماهنگی بیمه سلامت آذربایجان شرقی با بیمه های درمان تکمیلی در خصوص کیفیت اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در استان برگزار شد.

به گزارش آی هینا؛ دکتر وحید مجیدی در این جلسه خواستار تعامل بیشتر بین ادارات بیمه سلامت و بیمه های تکمیلی از یکسو و تلاش برای استقرار خدمات الکترونیک به منظور کاهش تردد مردم در شرایط کرونایی به موسسات، دفاتر پیشخوان و مراکز درمانی شد.

وی  با بیان اینکه بالغ بر دو میلیون نفر بیمه شده تحت پوشش بیمه سلامت دراستان وجود دارد، گفت: این فعالیت ها در قالب شش صندوق انجام می‌شود که صندوق بیمه شدگان روستاییان، عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر بزرگترین صندوق به شمار می‌رود.

مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان شرقی ادامه داد: صندوق کارکنان دولت و بازنشستگان با حدود 270 هزار نفر، صندوق سایر اقشار بالغ بر 80 هزار نفر، صندوق بیمه سلامت همگانی با دارا بودن 300 هزار نفر، صندوق بیمه سلامت ایرانیان با جمعیت 50 هزار نفر و صندوق کمیته امداد با 47 هزار نفر در استان در حال فعالیت است.

وی با اشاره به اینکه دو هزار و 500 موسسه با بیمه سلامت استان طرف قرارداد بوده و 74 دفتر پیشخوان در استان وجود دارد، افزود: از سال 93 با توسعه دولت الکترونیک در مراکز درمانی دولتی اقدامات درمانی تنها با ارائه کد ملی ارائه می گردد.

مجیدی یادآور شد: از سال ۹۳ که سیستم حساس به کد ملی شده است، عملا هیچ فرد دو دفترچه‌ای در استان نداریم، مگر اینکه فرد در طول هفت سال هیچ مراجعه‌ای به بیمه نداشته‌ باشد.

مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای دو پروژه بزرگ کشوری در بیمه سلامت گفت: ارسال الکترونیکی اسناد بستری یکی از این طرح ها بود که از ابتدای سال 98 در 32 بیمارستان دانشگاهی استان به طور کامل در حال اجرا است و دراستان ما حدود سه میلیون و 800 هزار برگ کاغذ صرفه جویی شده است. هم چنین از سال 99 بیمارستان های خصوصی از جمله نور نجات، شمس، ولیعصر و شهریار نیز اسناد خود را به صورت الکترونیکی ارسال می کنند.

مجیدی کاهش میزان خطا و افزایش سرعت و دقت رسیدگی را از مزایای الکترونیکی شدن فرایندها دانست و ابراز امیدواری کرد: خدمات از حالت آفلاین به آنلاین تبدیل شود.

مدیر کل بیمه سلامت استان، اجرای نسخه نویسی الکترونیکی را از دیگر پروژه های الکترونیکی بیمه سلامت عنوان کرد و افزود: از سال گذشته تاکنون 654 هزار نسخه الکترونیکی ارسال شده است. البته این طرح در تبریز از تیر ماه سال جاری اجرا شده است و احتمالا تا پایان سال جاری بخش زیادی از داروخانه‌ها و مطب های استان به این سامانه وصل شوند.

مجیدی با تاکید بر اینکه دو رویکرد بیمه ای به نقش سازمان بیمه سلامت اضافه شده است، تشریح کرد: ۸۵ درصد جمعیت بیمه سلامت تحت پوشش بیمه سلامت رایگان هستند و افرادی که از خدمات رایگان بیمه ای استفاده می کنند، تنها در مراکز دولتی پذیرش می شوند.

وی افزود: افراد می‌ توانند با پرداخت مبلغ ۶۸۰ هزار تومان در سال بیمه شوند و اگر کسی شرایط مالی نداشته باشد، می‌تواند از طریق آزمون وسع دهک بندی شود و اگر جزو دهک های پایین درآمدی شناسایی شد، امکان استفاده از بیمه رایگان را خواهد داشت.

مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان شرقی در خصوص نحوه پرداختی های این اداره کل گفت: مطالبات بخش خصوصی به طور کامل تا تیر ماه تسویه شده است، اما در بخش دانشگاهی مقداری تاخیر داریم که شش ماه بدهی از سال گذشته و امسال باقی مانده است و امیدواریم با مساعدت های دولت این بدهی را زود پرداخت کنیم.

برچسب ها: منتخب استانها