امروز: 1399/12/15 | Friday 5th of March 2021
مدیرکل بیمه سلامت استان همدان مطرح کرد:

کاهش تحمیل هزینه‌های درمانی با اجرای کامل طرح نسخه الکترونیک

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان گفت: با اجرای کامل طرح نسخ الکترونیکی در سال‌های آینده درمان بیماران راحت تر شده و از تحمیل هزینه به خانواده و جامعه نیز کاسته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، سعید فرجی با اشاره به وضعیت اجرای طرح نسخه الکترونیک در استان همدان بیان کرد: آمارهای ماه‌های اخیر نشان می‌داد که همدان در لیست استان‌های رتبه آخر قرار داشت اما با تلاش این رتبه بهبود یافت و اکنون جزو هفت استان اول قرار گرفته است.
مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با اشاره به اینکه این طرح به نوعی مستلزم هماهنگی گسترده و وجود زیرساخت‌های لازم از کامپیوتر گرفته تا اتصال به اینترنت در تمام مراکز بود خاطرنشان کرد: با فرهنگ سازی و تقویت زیرساخت‌ها اقدام بزرگی انجام شد.
فرجی طرح نسخ الکترونیکی را از طرح تحول نظام سلامت به دلیل مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مهمتر دانست و عنوان کرد: در طرح نسخه الکترونیکی، پزشک به راحتی با یک کد ملی اطلاعات لازم را در مورد بیمار نسبت به درمان‌هایی که از قبل داشته در پرونده الکترونیک سلامت می‌ببیند و بعد براساس آن بهترین تجویز را انجام می‌دهد.
فرجی با تاکید براینکه پزشکان باید به صورت جدی وارد این طرح شوند، افزود: برای پزشکی که در ماه، صد مورد ویزیت انجام می‌دهد شاید مقرون به صرفه نبود که چنین هزینه‌هایی داشته باشد که این یک مشکل کشوری و بزرگترین چالش است.
مدیرکل بیمه سلامت استان یادآور شد: از تیرماه امسال نسخ کاغذی پزشک عمومی جمع شده و پایان ماه سی دی هایی مبنی بر تعداد نسخه به ما ارائه نمی‌دهند و می‌توانند از طریق سامانه به صورت آنلاین ویزیت را ثبت کنند.
فرجی خاطر نشان کرد: در صورتی که پزشک به صورت آنلاین نسخه بنویسد در حداکثر ۱۰ روز اول آن ماه حق الزحمه پرداخت می شود و حتی کسانی که کار را شروع می‌کنند برای تشویق در اولویت پرداخت مطالبات هستند.
مدیرکل بیمه سلامت استان همدان یادآور شد: طرح نسخ الکترونیکی جزو قوانین مجلس است که در قانون برنامه ششم توسعه آمده و در دو سال اخیر بودجه‌ای به آن اختصاص یافته است.
فرجی گفت: دانشگاه علوم پزشکی‌ در استان‌ها که نماینده وزارت بهداشت هستند می‌تواند در این طرح جدی تر ورود کنند و اگر مقاومتی از سوی مراکز درمانی و داروخانه‌ها وجود دارد آنها را مجاب و در اجرای طرح تاکید کنند.
وی اضافه کرد: طبق قانون باید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی پرونده الکترونیک سلامت را مستقر و بعد بیمه سلامت و تامین اجتماعی پرداخت‌ها را برای استمرار این طرح انجام دهد که در حال حاضر بیمه‌ها این کار را پیش می‌برند که این کار سنگین بوده و انتظار داریم همکاران دانشگاه علوم پزشکی همکاری بیشتری داشته باشند.
 فرجی خاطرنشان کرد: نسخه‌نویسی الکترونیک یک تحول و خدمت ماندگار در حوزه سلامت برای مردم است و کمک بسیاری در ساماندهی وضعیت سلامت مردم خواهد داشت. بر اساس آخرین آمارها با شروع طرح نسخه نویسی از یک سال و نیم گذشته تاکنون در استان همدان، ۲۸۰ نفر از ۳۴۰ پزشک طرف قرارداد بیمه سلامت در استان نسخه نویسی الکترونیکی انجام دادند

برچسب ها: منتخب استانها