امروز: 1399/11/05 | Saturday 23rd of January 2021
از سوی مدیرکل بیمه سلامت مرکزی:

بیشترین اتباع بیگانه کشور تحت پوشش بیمه سلامت استان مرکزی هستند/ بیمه شدگان افغانی ملزم به ارایه کارت آمایش یا برگ تردد معتبر برای دفترچه هستند

مدیرکل بیمه سلامت مرکزی گفت:استان مرکزی جزء معدود استانهایی است که بیشترین اتباع بیگانه کشور را تحت پوشش دارد.

به گزارش امور استانهای پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران( آی هینا )؛ دکتر محمدرضا جیریایی با اشاره به تحت پوشش قراردادن یک هزار و 426 نفر از اتباع بیگانه در استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی جزء محدود استانهای می باشد که بیشترین اتباع بیگانه را تحت پوشش خود دارد.

مدیرکل بیمه سلامت مرکزی در این خصوص افزود: از جمعیت تحت پوشش این استان 214 نفر در شهرستان اراک، 177 نفر در شهرستان دلیجان، یک هزار و 35 نفر در شهرستان ساوه دفترچه بیمه سلامت ایرانیان را دریافت کرده و از خدمات بیمه ای بیمه سلامت بهره مند می شوند.

وی متذکر شد: با توجه به قرارداد سه جانبه فی مابین سازمان بیمه سلامت ایران ، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و نمایندگی کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در باب پوشش بیمه سلامت اتباع بیگانه ، این اداره کل اقدام به بیمه نمودن این افراد در استان مرکزی کرد.

دکتر جیریایی همچنین تصریح کرد: اعتبار دفاتر اتباع بیگانه بصورت یکساله بوده و در صندوق بیمه ایرانیان بیمه خواهند شد.

مدیرکل بیمه سلامت مرکزی گفت: مشمولین تحت پوشش اتباع بیگانه شامل گروه بیماران خاص و آسیب پذیر و اعضای خانواده می باشند.

این مقام مسئول با تاکید بر این امر که تمامی پناهندگان افغانی و عراقی می توانند با رعایت شرط خانوار منطبق با لیست وزارت کشور از سوی استانداریها در قالب صندوق بیمه ایرانیان از بسته بیمه سلامت پایه برای دریافت خدمات بستری ،بستری موقت و سرپایی در بیمارستانهای دولتی بهره مند شوند. یادآور شد: اتباع بیگانه مبتلا به بیماریهای خاص تابع فرایند تائید بیماری و صدور دفترچه می باشند، بنابراین ابتدا با مراجعه به ادارات کل و ادارات بیمه سلامت شهرستانهای تابعه استان باید سبت به تکمیل فرم ابتلاء به بیماری خاص و ارائه مدارک مثبته اقدام نموده تا در روند دریافت دفترچه با مشکلی مواجه نشوند.

دکتر جیریایی در ادامه خاطر نشان کرد: متقاضیان مذکور بدون استثناء ملزم به ارایه کارت آمایش یا برگ تردد معتبر بعنوان مدارک شناسایی می باشند و در این زمینه چنانچه اعتبار برگ تردد یا کارت آمایش منقضی گردیده باشد، معرفینامه مراجع مزبور در استان و شهرستان مبنی بر تایید متقاضی کفایت می کند همچنین گفتنی است در صورت افزایش عائله (تولد ، ازدواج ، فرزند خواندگی ،قیمومیت و هرگونه واگذاری سرپرستی و از این قبیل ..) سرپرست با رعایت یکسان سازی ملزم به پرداخت حق بیمه سرانه طبق ضوابط از زمان مشمول بطور کامل به ازای ماههای باقی مانده قرارداد می باشد.

مدیرکل بیمه سلامت مرکزی اذعان داشت: فرایند صدور، تعویض وتمدید دفاتر اتباع بیگانه همانند سایر دفاتر بیمه ای در دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد صورت می پذیرد و دفاتر پیشخوان دولت صرفا در موارد صدور دفترچه مجاز به اخذ کارمزد می باشند، وصول هرگونه وجه اضافی به هر دلیل از اتباع بیگانه قابل پیگیری است.

وی در پایان اضافه کرد: درخصوص هزینه های درمانی پرداخت شده به این گروه از بیمه شدگان این اداره کل در سال 96 مبلغ 16 میلیارد و 353 میلیون ریال و در 4 ماهه اول سالجاری مبلغ 2 میلیارد و 199 میلیون ریال بابت هزینه های درمانی اتباع بیگانه به مراکز دولتی دانشگاهی طرف قرارداد در استان پرداخت کرده است.برچسب ها: منتخب, منتخب استانها