امروز: 1398/08/22 | Wednesday 13th of November 2019
رئیس گروه پاراکلینیک سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با آی‌هینا:

تحمیل هزینه آزمایش‌های غیرضروری ویتامین D به بیمه‌ها

رئیس گروه پاراکلینیک سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سالانه حدود 2 میلیون و 650 هزار آزمایش ویتامین D توسط بیمه سلامت پوشش داده می‌شود که بدون در نظر گرفتن سایر سازمان‌های بیمه‌گر حدود 30 میلیارد تومان برای این سازمان هزینه در پی دارد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران(آی‌هینا)، براساس مطالعاتی که وزارت بهداشت انجام داده است کمبود ویتامین D در همه گروههای سنی شایع است و به دلیل شیوع بالای این مشکل، کمیته کشوری و مشورتی پیشگیری از کمبود ویتامین D  در وزارت بهداشت تشکیل شده است.

آنگونه که مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند، با توجه به شیوع کمبود ویتامین D در کشور باید با استفاده از مکمل های این ویتامین در گروه های مختلف سنی از بیشتر شدن کمبود آن پیشگیری کنیم. البته برای پیشگیری از کمبود این ویتامین حتما نیازی به آزمایش نیست و با تجویز دوز ایمن می توان از کمبود آن جلوگیری کرد.

با وجود توصیه وزارت بهداشت همچنان تجویز آزمایش‌های ضروری ویتامین D از سوی پزشکان در کشور انجام می‌شود.  دکتر سید سعید انوری، رئیس گروه پاراکلینیک سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با آی‌هینا نسبت به انجام آزمایش‌های غیر ضروری ویتامین D در کشور هشدار داد و گفت: سالانه حدود 2 میلیون و 650 هزار آزمایش ویتامین D توسط بیمه سلامت پوشش داده می‌شود که بدون در نظر گرفتن سایر سازمان‌های بیمه‌گر حدود 30 میلیارد تومان برای این سازمان هزینه در پی دارد.

وی ادامه داد: هزینه اضافی که آزمایش‌های ویتامین D در بر دارد هم به فرد و هم به نظام سلامت تحمیل می‌شود که باید از آن خودداری شده و تنها در مواقع ضروری از سوی پزشک تجویز شود.

برچسب ها: منتخب