امروز: 1399/04/19 | Thursday 9th of July 2020
مدیرعامل انجمن ام اس ایران در گفت‌وگو با آی‌هینا تاکید کرد:

ضرورت تخصیص به هنگام اعتبارات مصوب بیماران خاص به بیمه‌ها

مدیرعامل انجمن ام اس ایران با تاکید بر اینکه حل مشکلات نیاز به تعامل دارد و نباید بار مسئولیت را بر گردن دیگری بیندازیم، گفت: اعتباراتی که در مجلس برای بیماران خاص در نظر گرفته‌ شده، باید به موقع تخصیص یابد در غیر این صورت با افزایش بار بیماری‌ها، هزینه بیمه‌ها نیز افزایش یافته و ارائه خدمات با مشکل مواجه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، دکتر عبدالحسین هوشمند، مدیرعامل انجمن ام اس ایران در گفت‌وگو با آی‌هینا با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از بیماران مبتلا به ام اس که فاقد هر گونه پوشش بیمه‌ای بودند، تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران قرار دارند، بیان کرد: تعداد مبتلایان به این بیماری نسبت به سال‌های گذشته با افزایش روبرو بوده است به طوری که در سال 96 حدود 5 هزارو 800 نفر بیمار جدید در کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند که حدود هزارو 850 نفر از این بیماران در استان تهران هستند.

وی ادامه داد: مسلما با توجه به افزایش بیماری و بار مراجعه به مراکز درمانی هزینه بیمه‌ها نیز بیشتر می‌شود که پرداخت‌ها و حمایت از بیماران را با مشکل مواجه می‌کند. انتظارمان این بود که بعد از قرار گرفتن بیماران ام اس در گروه بیماران خاص، هزینه‌های آنان به خوبی پوشش داده شود ولی از آنجایی که دولت و مجلس بودجه مناسبی برای این گروه از بیماران به بیمه اختصاص ندادند، عملا بیمار خاص شدن تاثیری بر زندگی بیماران نداشت.

مدیرعامل انجمن ام اس ایران با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر افزایش قیمت داروی بیمان ام اس، گفت: بعد از مطرح شدن موضوع تحریم‌ها، یک قلم از داروی بیماران ام اس که مشابه داخلی ندارد با افزایش قیمت بسیاری روبرو شد که با پیگیری‌های انجام شده در وزارت بهداشت قیمت این دارو تنها10 درصد افزایش یافت.

وی با تاکید بر اینکه مشکلی بابت داروی بیمارن ام اس وجود ندارد، افزود: 80 درصد داروهای بیماران ام اس از طریق تولیدات داخلی توزیع می‌شود که تحت پوشش بیمه بوده و اقدام بسیار مثبتی است حدود 20 درصد داروها نیز ‌مشابه داخلی و خارجی دارد که براساس تشخیص پزشک به بیمار تجویز می‌شود. از آنجایی که اثر داروهای داخلی با خارجی برای بیمار یکسان است و این موضوع به پزشکان نیز ثابت شده، آنان با اعتماد به تولید داخل، داروهای مورد نیاز را برای بیماران تجویز می‌کنند.

مدیرعامل انجمن ام اس ایران گفت: اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم که باید در کنار هم باشیم. طبیعی است که نمی‌توانیم شانه خالی کنیم یا بار مسئولیت را بر گردن دیگری بیندازیم. حل مشکلات نیاز به تعامل دارد. اعتباراتی که در مجلس برای بیماران خاص در نظر گرفته‌ شده، باید به موقع به بیمه‌ها تخصیص یابد در غیر این صورت با افزایش بار بیماری‌ها، هزینه بیمه‌ها نیز افزایش یافته و ارائه خدمات با مشکل مواجه می‌شود.

دکتر هوشمند بیان کرد: انجمن ام اس به عنوان حلقه واسط بیمار و حاکمیت موظف است که مشکلات را به مسئولین منتقل کند. در مقطعی از زمان  درگیر برخی مشکلات ناخواسته اقتصادی شده‌ایم که با همراهی و همدلی می‌توان از این مشکلات خارج شد تا به خصوص بیماران خاص با مشکل مواجه نشوند.

برچسب ها: منتخب