امروز: 1398/06/01 | Friday 23rd of August 2019
کارشناس امور بین الملل سازمان بیمه سلامت:

بیش از ۹۰ هزار نفر از اتباع خارجی به بیمه سلامت همگانی دسترسی دارند

کارشناس امور بین الملل سازمان بیمه سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار آی هینا  با اشاره به جلسه ای که با موضوع  اتباع و مهاجرین خارجی با حضور سازمانهای مرتبط و مدیران سازمان بیمه سلامت در وزارت کشور برگزار شد؛ از دسترسی  بیش از ۹۰ هزار نفری اتباع خارجی به بیمه سلامت همگانی در ایران خبر داد.

سامیه بلغاری افزود: پناهندگان واتباع خارجی نیز مانند شهروندان دیگر کشوراز خدمات درمانی بی نیاز نیستند و همین موضوع  اختصاص اعتبارات لازم  و کافی به  این حوزه را یاداور می شود واین در حالی است که برخی کشورها با وجود تعداد پناهنده کمتر، اعتبار بیشتری دریافت می‌کنند.

 وی بیان کرد: بیش از ۴ دهه است که جمهوری اسلامی ایران، پذیرای  برادران و خواهران افغانی است که ۹۰ درصد اتباع کشور را شامل می شوند که  برای ارائه خدمات مناسب و البته با کمک سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های دولتی باید برنامه ریزی‌های دقیقی در این زمینه انجام شود.

 بلغاری در ادامه  به تفاهم نامه سه جانبه منعقد شده بین سازمان بیمه سلامت، اداره کل اتباع و مهاجران خارجی و دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران در خصوص اقدامات سازمان بیمه سلامت درباره ارتقای سلامت پناهندگان و اتباع خارجی هم اشاره کرد و  درخواست کمک از کمیساریای پناهندگان جهت پوشش جمعیت بیشتر، اعلام مشکل ساختاری در قرارداد از نظر حقوقی و درخواست در اختیار گذاشتن قرارداد با فرمتی ساده‌تر جهت تسریع در کار را از جمله فعایتهای سازمان  بیمه سلامت ایران در خصوص اتباع و مهاجرین برشمرد.

درخواست پرداخت سرانه مصوب دولت برای افرادی که به صورت قانونی و با گذرنامه وارد کشور شده اند و ایجاد بانک اطلاعاتی آنلاین برای سازمان بیمه سلامت از جمله فعالیتهای دیگری بود که کارشناس امور بین الملل سازمان بیمه سلامت به بیان آنها پرداخت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با شکل گیری راه حلهای پایدار بازگشت داوطلبانه  پناهندگان به کشورهای خود تسریع شود. 

برچسب ها: منتخب