امروز: 1398/06/01 | Friday 23rd of August 2019
درخواست سازمان جهانی بهداشت ازکشورها:

برای حذف هپاتیت سرمایه گذاری کنید

سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی هپاتیت از کشورها خواست برای حذف هپاتیت سرمایه گذاری کنند. یک مطالعه جدید توسط سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلار در سال برای از بین بردن هپاتیت در ۶۷ کشور کم درآمد و متوسط ، از ۴.۵ میلیون مرگ زودرس تا سال ۲۰۳۰ جلوگیری می‌کند و بیش از ۲۶ میلیون مرگ را به تعویق می‌اندازد.

به گزارش خبرنگار بین الملل آی هینا، سازمان جهانی بهداشت ۲۸ جولای معادل ششم مرداد هر سال را روز جهانی هپاتیت یا به عبارتی پیشگیری از هپاتیت نام گذاری کرده است و هدف آن آگاه سازی انسان‌ها نسبت به راه‌‌های انتقال و کنترل این بیماری رو به رشد در جهان است. به همین مناسبت سازمان جهانی بهداشت از كشورها می‌خواهد كه از كاهش اخیر هزینه‌های تشخیص و معالجه هپاتیت ویروسی بهره ببرند و سرمایه گذاری‌های لازم را برای از بین بردن و حذف این بیماری انجام دهند.

 برای از بین بردن هپاتیت ویروسی به عنوان یک تهدید برای سلامت عمومی در این ۶۷ کشور تا سال ۲۰۳۰، در کل ۵۸.۷ میلیارد دلار آمریکا مورد نیاز است که  نتیجه آن کاهش ۹۰ درصدی عفونت‌های جدید هپاتیت و نیز کاهش ۶۵ درصدی مرگ و میر ناشی از آن است.

 سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که ۸۰ درصد از افراد مبتلا به هپاتیت نمی‌توانند خدمات مورد نیاز خود را برای پیشگیری، آزمایش و درمان بیماری دریافت کنند. این سازمان از کشورها خواسته تا با مدیریت جسورانه در زمینه پیشگیری از این بیماری سرمایه گذاری کنند.

 در حال حاضر کشورها می‌توانند با سرمایه گذاری در آزمایش‌های تشخیصی و داروهای درمان هپاتیت B و C کمک زیادی به خود کرده و هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های طولانی مدت از سیروز کبدی (التهاب شدید کبد) و سرطان کبد ناشی از هپاتیت درمان نشده را کاهش دهند.

 برخی کشورها در این زمینه در گذشته اقداماتی انجام داده‌اند. به عنوان مثال دولت هند اعلام کرده که به عنوان بخشی از برنامه پوشش جهانی بهداشت خود، آزمایش و درمان رایگان هپاتیت B و C را ارائه می‌دهد. این امر از طریق کاهش قیمت داروها تسهیل شده است. در هند یک سال درمان هپاتیت C کمتر از ۴۰ دلار و یک سال درمان هپاتیت B کمتر از ۳۰ دلار آمریکا هزینه دارد. با این قیمت‌های درمان هپاتیت c می‌توان در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی هند در ۳ سال صرفه جویی کرد.

 دولت پاکستان نیز توانست داروهای درمانی هپاتیت C را با قیمت‌های پایین مشابه تهیه کند. همچنین ارائه معالجه درمانی به تمام کسانی که در حال حاضر مبتلا به هپاتیت C هستند می‌تواند هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را در پاکستان در ۳ سال کاهش دهد. پاکستان با یکی از بالاترین میزان آلودگی سالانه ویروس هپاتیت C روبه‌رو است و به مناسبت روز جهانی هپاتیت برای جلوگیری از انتقال، یک برنامه جدید کنترل عفونت و ایمنی تزریق را اجرا می‌کند.

 بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، برای اکثریت قریب به اتفاق ۳۲۵ میلیون نفری که مبتلا به هپاتیت B یا C هستند، دسترسی به آزمایش و معالجه دوراز دسترس است. از حدود ۲۵۷ میلیون نفر تخمین زده شده مبتلا به عفونت هپاتیت B، تعداد ۲۷ میلیون نفر معادل ۱۰.۵ درصد وضعیت عفونت خود را در سال ۲۰۱۶ می‌دانستند که از بین این افراد تشخیص داده شده، تنها ۴.۵ میلیون نفر، معادل ۱۷.۵ درصد در سال ۲۰۱۶ درمان شدند. در همان سال ۱.۱ میلیون نفر که در سال ۲۰۱۵ با عفونت مزمن هپاتیت C زندگی می‌کردند، ۱۳.۱ میلیون نفر معادل ۱۹ درصد از وضعیت عفونت خود در سال ۲۰۱۷ اطلاع داشتند و از بین افرادی که بیماری آنان تشخیص داده شده بود، در همان سال، تعداد ۲ میلیون نفر یعنی معادل ۱۵ درصد تحت درمان قرار گرفتند. به طور کلی، بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، تعداد ۵ میلیون نفر درمان هپاتیت C را دریافت کرده‌اند. در سال ۲۰۱۷، تعداد ۱.۷۵ میلیون نفر به تازگی به عفونت مزمن هپاتیت C مبتلا شده‌اند.

 سیاست جهانی هپاتیت سازمان جهانی بهداشت که توسط همه کشورهای عضو آن مورد تایید قرار گرفته، قصد دارد تا ۹۰ درصد از ابتلا به هپاتیت جدید و ۶۵ درصد از مرگ و میر ناشی از آن را تا سال۲۰۳۰ کاهش دهد.

  در روز جهانی هپاتیت سال ۲۰۱۹، سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواست تا از طریق تامین هزینه‌ها، بودجه‌ها و اعتبارات خدمات نادیده گرفته شده در برنامه‌های پوشش جهانی بهداشت خود، در از بین بردن هپاتیت سرمایه گذاری کنند. با وجود حمایت گسترده‌ای که از کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت در اتخاذ سیاست رفع هپاتیت توسط آن سازمان وجود داشته است، ۱۲۴ کشور از ۱۹۴ کشور جهان که برنامه‌های هپاتیت را توسعه می‌دهند، بیش از ۴۰ درصد از برنامه‌های آن کشورها فاقد بودجه اختصاصی برای حمایت از تلاش‌های پیشگیرانه هستند.

 پنج نوع عفونت هپاتیت ویروسی شامل A، B، C، D و E وجود دارد و بیش از ۹۵ درصد از مرگ و میر ناشی از عفونت‌های مزمن هپاتیت B و C است، در حالی که هپاتیت A و E به ندرت باعث بیماری‌های تهدید کننده زندگی و منجر به مرگ می‌شوند. هپاتیت D یک عفونت اضافی است که در افراد مبتلا به هپاتیت B رخ می‌دهد. /

سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی هپاتیت از کشورها خواست برای حذف هپاتیت سرمایه گذاری کنند. یک مطالعه جدید توسط سازمان جهانی بهداشت نشان داده است که سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلار در سال برای از بین بردن هپاتیت در ۶۷ کشور کم درآمد و متوسط ، از ۴.۵ میلیون مرگ زودرس تا سال ۲۰۳۰ جلوگیری می‌کند و بیش از ۲۶ میلیون مرگ را به تعویق می‌اندازد.

https://www.who.int/news-room/detail/26-07-2019-who-urges-countries-to-invest-in-eliminating-hepatitis

برچسب ها: منتخب