امروز: 1399/04/19 | Thursday 9th of July 2020
سازمان جهانی بهداشت خواستار شد:

پویش همبستگی با بیماران

سازمان جهانی بهداشت خواستار اقدام فوری کشورها برای کاهش آسیب به بیماران در مراقبت‌های بهداشتی شد. سرمایه گذاری در جهت بهبود ایمنی بیمار می‌تواند موجب پس انداز مالی قابل توجهی شود. هزینه پیشگیری بسیار کمتر از هزینه درمان ناشی از آسیب است.

به گزارش خبرنگار بین الملل آی هینا، در اولین روز جهانی ایمنی بیمار در 17 سپتامبر 2019 برابر 26 شهریور، سازمان جهانی بهداشت یک برنامه جهانی جهت ایجاد آگاهی از ایمنی بیمار آغاز کرد و از کشورها خواست تعهد خود برای ایمن‌تر کردن مراقبت‌های بهداشتی را نشان دهند.

هر سال میلیون‌ها بیمار به دلیل مراقبت‌های بهداشتی نا امن در سراسر جهان آسیب می‌بینند و این امر منجر به مرگ سالانه 2.6 میلیون نفر در کشورهای با درآمد متوسط می‌شود. بیشتر این مرگ و میرها قابل اجتناب هستند.

تاثیر فردی، اجتماعی و اقتصادی آسیب بیمار منجر به ضرر تریلیون دلار آمریکا در سراسر جهان می‌شود. سازمان جهانی بهداشت در اولین روز جهانی ایمنی بیمار در 17 سپتامبر توجه جهانی را به موضوع ایمنی بیمار معطوف و یک پویش همبستگی با بیماران را راه اندازی کرد.

در سطح جهان حداقل 5 بیمار در هر دقیقه به دلیل مراقبت‌های نا امن می‌میرند. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: ما به فرهنگی به عنوان فرهنگ ایمنی بیمار نیاز داریم که مشارکت با بیماران را ترویج دهد، از خطای گذشته یاد بگیرد و محیطی بدون نقص را ایجاد کند که در آن کارکنان حوزه سلامت دارای توانمندی و آموزش لازم برای کاهش خطاها باشند.

از هر ۱۰ بیمار، ۴ نفر در طول مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سرپایی آسیب می‌بینند. بیشترین خطرات مربوط به تشخیص اولیه، تجویز و استفاده از داروها است. خطاهای دارویی به تنهایی 42 میلیارد دلار سالانه تخمین زده شده است. روش‌های جراحی نا ایمن باعث ایجاد عوارض در 25 درصد از بیماران می‌شود که همین امر منجر به مرگ سالانه یک میلیون نفر در زمان عمل جراحی یا بلافاصله بعد از عمل می‌شود.

درگیر کردن بیشتر بیمار کلید مراقبت ایمن‌تر از سلامت است. درگیر کردن بیماران می‌تواند بار آسیب را تا 15 درصد کاهش دهد و سالانه میلیاردها دلار پس انداز کند.

در اولین روز جهانی ایمنی بیمار، سازمان جهانی بهداشت امنیت و ایمنی بیمار را به عنوان اولویت جهانی بهداشت قرار داد و از بیماران، کارمندان حوزه مراقبت‌های بهداشتی، سیاست گذاران و صنعت مراقبت‌های بهداشتی می‌خواهد تا درباره ایمنی بیمار صحبت کنند. شهرهای مختلف جهان به منظور نشان دادن تعهد خود نسبت به ایمنی بیماران در روز 17 سپتامبر بناهای یادبود را به رنگ نارنجی روشن می‌کنند. 17 سپتامبر توسط هفتاد و دومین مجمع جهانی بهداشت در ماه می سال 2019 به عنوان روز جهانی ایمنی بیمار تعیین شده است. / ۱۱

https://www.who.int/news-room/detail/13-09-2019-who-calls-for-urgent-action-to-reduce-patient-harm-in-healthcare

برچسب ها: منتخب