امروز: 1398/06/01 | Friday 23rd of August 2019

پرداخت جدید به ارائه‌دهندگان خدمات تا پایان این هفته / افزایش تعرفه‌های پزشکی برای بیمه سلامت 900 میلیارد تومان بار مالی دارد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از پرداخت جدید به کلیه ارائه دهندگان خدمت تا پایان هفته خبر داد و گفت: به منظور حمایت از تولید دارو مقرر شد که 2 ماه از مطالبات داروخانه‌های خصوصی سراسر کشور را پرداخت کنیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران، مهندس طاهر موهبتی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این سازمان در نشست خبری که با حضور خبرنگاران در آذربایجان غربی برگزار شد، به پرداخت مطالبات موسسات طرف قرارداد اشاره کرد و گفت: سازمان بیمه سلامت در 6 ماه اول سال 96 ، 2 هزار و 480 میلیارد تومان به ارائه دهندگان خدمت که شامل 45 هزار نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی در کشور پرداخت کرد و در 6 ماهه دوم هم با پیگیری‌های صورت گرفته 9 هزار و 400 میلیارد تومان به موسسات طرف قرارداد پرداخت شد.
وی ادامه داد: زمانی که مسئولیت بیمه را بر عهده گرفتیم، داروخانه‌ها 11 ماه از سازمان مطالبه داشتند که امروز به یک ماه و نیم رسیده است. همچنین مطالبه بخش های دولتی و خصوصی هم به 13 ماه رسیده بود که به چهار ماه و نیم کاهش یافته است. 
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه تا پایان هفته پرداخت جدیدی به کلیه ارائه دهندگان خدمت خواهیم داشت،گفت: همچنین به منظور حمایت از تولید دارو مقرر شد که 2 ماه از مطالبات داروخانه‌های خصوصی سراسر کشور را پرداخت کنیم.
وی در ادامه به تعرفه‌های پزشکی اشاره کرد و افزود: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم هیچ گونه مخالفتی با افزایش تعرفه نداریم و از آن استقبال می کنیم . آن چیزی که ما همیشه هشدار دادیم و باعث شده است که سازمان‌های بیمه ای امروز با چند هزار میلیارد بدهی مواجه شوند این است که وقتی تعرفه افزایش می‌یابد، بار مالی آن را در بودجه عمومی کشور در نظر گرفته نمی‌شود. درخواست ما از سازمان برنامه و بودجه این است که حتما بار مالی واقعی افزایش تعرفه که برای سازمان بیمه سلامت 900 میلیارد تومان است، در بودجه کل کشور دیده شود تا با مشکلی مواجه نشویم.
مهندس موهبتی در بخش دیگری از سخنان خود به بیماران خاص اشاره کرد و گفت: 63 هزار و 600 نفر از بیماران خاص در کشور شامل بیماران هموفیلی، تالاسمی، پیوند کلیه، ام اس، همودیالیز، دیالیز صفاقی، بیماران صعب‌العلاج و سرطانی تحت پوشش خدمات سازمان هستند هستند که سالانه بیش از 900 میلیارد تومان برای این گروه از بیماران هزینه می شود. در استان آذربایجان غربی 2 هزار و 800 بیمار خاص وجود دارد که 7 درصد هزینه‌های سازمان را به خود اختصاص داده است.
وی بیان کرد: رویکرد اصلی ما در سازمان بیمه سلامت ایران این است که منابع و مصارف را مدیریت کنیم. کشور توان انباشت بدهی را ندارد. باید باور کنیم که منابع کشورمحدود است. گاهی اوقات خیلی سخاوتمندانه‌تر از کشورهایی که اقتصادشان چندین برابر کشور ما است هزینه‌ می کنیم. شاهد هستیم که پزشک به راحتی ام آر آی برای بیمار تجویز می‌کند. این موضوع نه تنها هزینه بر است بلکه به صیانت جسمی افراد نیز اسیب وارد می‌کند. 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بر استقرار سازمان الکترونیک تاکید کرد و گفت: سقف گذاشتن بر خدمات غیر از ایجاد سازمان الکترونیک میسر نیست. باید هزینه‌های اضافی را مدیریت کنیم ولی خط قرمز ما این است که به مشتری و بیمه شدگان نه در خدمت و نه در بسته خدمت خدشه ای وارد نشود و بتوانیم منابع خود را در فراخور تصمیماتی که در کشور در بحث ارز‌ای وسع صورت می گیرد، افزایش دهیم و در فرایندهای کاری خودمان هم هزینه‌ها را کمتر کنیم.
موهبتی بیان کرد: اینکه فاصله بدهی‌های سازمان کم شده است موقتی است و اگر به مدیریت هزینه توجه نکنیم به زودی باید شاهد بدهی‌های بیشتری باشیم. تا جایی که به یاد داریم همیشه بیمه‌ها به ارائه دهندگان خدمت بدهی داشتند. این موضوع باید آسیب شناسی شود که در بیمه سلامت انجام شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران به منابع و بازنگری درصد حق بیمه اشاره کرد و گفت: درصد حق بیمه کسر شده از خانوار و بخشی که دولت پرداخت می‌کند، تامین کننده نیاز هزینه‌های امروز سازمان نیست. هر خانوار 3 نفره بیمه شده 86 هزار تومان برای سازمان درآمد ایجاد می کند در حالی که 126 هزار تومان برای آنان هزینه دارد. با احتساب جمعیت 15 میلیونی خانوار 3 نفره، سالانه 7 هزار و 200 میلیارد تومان کسری خواهیم داشت که قائدتا باید همزمان با افزایش منابع از طریق بازنگری درصد حق بیمه و حتی اجرای ارزیابی وسع بتوانیم هزینه ها را مدیریت کنیم به طوری که از هدر رفت هزینه‌ها جلوگیری و هیچ خدشه ای در خدمات به بیمه شدگان وارد نشود.